14 Февруари, 2026

​350 000 у нас без работа, 150 000 - трайно безработните

​350 000 у нас без работа, 150 000 - трайно безработните

Безработните в България към момента са 351 000 души. В последните месеци, макар и малко, стрелката сочи надолу. Трайно безработните, които са 150 000 у нас, обаче, се увеличават. Тази тревожна статистика представи изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Асен Ангелов.

В студиото на Нова ТВ той посочи, че има и някои позитивни тенденции, като например, над 250 000 души миналата година са си намерили работа през Агенцията по заетостта и бюрата по труда, голяма част от тях са млади хора. По-голяма част от работните места са били в реалния сектор. 188 000 души са намерили работа при частен работодател, заяви той.

„Акцентът при рисковите групи и тази година пада при младежите, не само в България, но и в цяла Европа. Аз съм убеден, че там има перспектива. Младите хора имат абсолютно всички качества да се реализират на пазара. Останалите групи също изискват специално внимание, особено хората над 50-годишна възраст и дълготрайно безработните”, допълни Ангелов.

"Почти 150 000 души са регистрирани в бюрата по труда и са с такъв статут от повече от една година - това са трайно безработните или хората, които има тенденция трайно да загубят връзка с работата и работодателите. Това е обезпокоително и има нужда да се обърне специално внимание и ние го правим", коментира изпълнителният директор на Агенцията по заетостта.

Сподели:

Коментари (0)

Съмнения за скъсана предпазна мембрана на АЕЦ „Козлодуй“, стълб пара се издига над турбинната зала

Съмнения за скъсана предпазна мембрана на АЕЦ „Козлодуй“, стълб пара се издига над турбинната зала

За нов инцидент в българската ядрена централа сигнализира на стената си във фейсбук ядреният експерт проф. Георги Касчиев

Днес светът празнува любовта, виното и лудостта - а какво е любовта без щипка лудост?

Днес светът празнува любовта, виното и лудостта - а какво е любовта без щипка лудост?

Тази изначално католическа традиция се превръща в световен феномен - в Саудитска Арабия обаче празникът е забранен и се налагат тежки наказания

„Продължаваме Промяната“ пусна петиция за международно разследване на случая „Петрохан“

„Продължаваме Промяната“ пусна петиция за международно разследване на случая „Петрохан“

От партията настояват да има независимо международно разследване, за да бъдат изяснени всички обстоятелства и факти, свързани с мистерията "Петрохан"