3 Май, 2026

50 000 души от село станаха граждани за 14 години

50 000 души от село станаха граждани за 14 години

Над 50 хиляди селяни са станали граждани, след като населеното им място си е сменило статута. Това сочи справка за извършените административно-териториални промени, станали у нас от 2000 до 2014 г., пише в. "Телеграф". За този период общо 16 села са обявени за градове. Според закона, уреждащ тези промени, едно от изискванията село да получи статут на град е да има поне 3500 жители. За курортните населени места е достатъчно този брой да е 1000.Като цяло за целия разглеждан период направените промени по територията на страната са около 90. Това означава, че за да бъде актуална държавната ни карта, тя трябва да бъде променяна средно на два месеца. Най-честите корекции по нея са свързани с отделяна не едно или повече населени места от една община и присъединяването им към съседна. 

На второ място по брой промени са тези за заличаване на села. От картата ни за последните години са изчезнали повече от 20 селища. За сметка на това пък са възстановени едва три заличени населени места и още три са новосъздадени. Не са много мераклиите да се отделят като самостоятелна община. Само три селища са успели да изпълнят всички изисквания за това. Сред тях са Сопот и с. Анево през 2003 г. През 2001 г. Куклен заедно с още пет села се отделят от община Родопи и се обособяват като самостоятелна. Чак пет години по-късно общинският център Куклен става град. Третата нова община е от миналата година - Сърница, която избра миналата седмица свой временен кмет до местните избори през есента. Последната промяна, касаеща родопското населено място, датира от 2003 г., когато Сърница престава да бъде село, за да се причисли към градовете във Велинград.
След Сърница в Министерството на регионалното развитие и благоустройството няма постъпили искания за административно-териториални промени от гореизложените видове. Министерството е органът, който разглежда всички документи с предложения, постъпили от областните управители. След това предложението се внася за гласуване в Министерския съвет, който пък от своя страна предлага на президента да издаде указ, с който промяната влиза в сила.

Сподели:

Коментари (0)

Дискриминация на автогара Варна - отказват автобусни билети на украинци

Дискриминация на автогара Варна - отказват автобусни билети на украинци

Поведението на подобни садистични човешки екземпляри трябва да бъде изобличавано и наказвано

Спешно търсят решение за временен път - алтернатива на пропадналия между Пампорово и Смолян

Спешно търсят решение за временен път - алтернатива на пропадналия между Пампорово и Смолян

Близо 70 метра от пътя се свлече в дерето заедно с тонове земна маса, електрически стълбове и вековни дървета

Обявиха бедствено положение заради свлачището по пътя Смолян - Пампорово

Обявиха бедствено положение заради свлачището по пътя Смолян - Пампорово

Теренът е силно компрометиран, а свличането е обхванало и десетки иглолистни дървета, които са повлечени по склона заедно със земните маси