15 Януари, 2026

​Кметът на „Лозенец“ глобява олигарх с 50 бона за изкоренени японски вишни

​Кметът на „Лозенец“ глобява олигарх с 50 бона за изкоренени японски вишни

Кметът на квартал "Лозенец" Любомир Дреков ще глоби новия собственик на хотел "Маринела" – бившия "Кемпински" – олигархът Ветко Арабаджиев, заради изкоренените японски вишневи дървета в близост до сградата. Пловдивският богат ги изгкорени преди дни за да сади палми на тяхно място.

Максималната глоба за юридически лица е до 50 000 лв., а в конкретния случай новият собственик на хотела Ветко Арабаджиев ще трябва да заплати най-вероятно най-високата възможна глоба, поясни още Дреков, цитиран от „Дневник“. Размерът на глобата зявиси от вида на дърветата, броя им, разположението им и най-вече от значението му. "Става дума за сграда на хотел със забележителна архитектура със световно значение, както и за уникалната й градина и емблематичните й вишневи дървета – символ на мястото от десетилетия," подчерта кметът на района.

Актът за нарушението вече е съставен и предстои да бъде изпратен и да бъде съставено наказателно постановление. Още в сряда, след като е получил сигнал от граждани във фейсбук, Дреков е разпоредил проверка на място.

Изкоренените тази седмица вишни се намират на общински имот, но дори и при частен имот, законът изисква разрешение от общината за преместване и отсичане на дървета, припомни още кметът.

Причина за реакцията и проверката стана жалба на граждани на район "Лозенец" тази сряда, както и силното гражданско възмущение в социалните мрежи и масово споделяне на снимки на изкоренените дървета. Една от емблемите на хотел Кемпински, известен още като "Японския" бяха японските вишни, които цъфтяха красиво всяка пролет около сградата на хотела. Те бяха изкоренени от новия собственик на хотела Ветко Арабаджиев, който имал намерения да засади на тяхно място палми, а вишните да бъдат изместени край суши бара.

Историята с вишните е показателна, че в София има и достойни кметове, които не се страхуват от олигарси и политическите им покровители, па прилагат само закона.

Сподели:

Коментари (0)

Асеновград е 3-ти ден без вода: Върху спукания водопровод има къща

Асеновград е 3-ти ден без вода: Върху спукания водопровод има къща

Рано на 15 януари от ВиК съобщиха, че аварията е отстранена, като заради факта, че водопроводът преминава под нова къща, се е наложило да бъде изграден байпас около нея. Гражданите обаче посочват, че вода в чешмите им все още няма.

Терзиев забрави, че е кмет на София, а не само на 19 района

Терзиев забрави, че е кмет на София, а не само на 19 района

По време на днешното изслушване на кмета в Столичния общински съвет, той обяви, че има проблеми с боклука само в 5 района

Битката с боклука: Събраха 116 тона отпадъци за 1 ден от 2 квартала

Битката с боклука: Събраха 116 тона отпадъци за 1 ден от 2 квартала

Стандартната дневна норма е 90 тона. Дейностите са извършени с ангажирането на общо 12 събиращи смет камиона, като работата на терен продължава и днес