25 Юли, 2026

7 милиона дефицит в бюджета на Здравното министерство

7 милиона дефицит в бюджета на Здравното министерство

 

По думите й философията на промените, които ще се правят в по-малките лечебни заведения, като болницата, която ще се открие в Девин, е те да изпълняват базисна медицинска дейност, в тях ще се извършва първа помощ и базисна медицина, а за по-сериозните операции -  да се ходи в по-големите болници, коментира Андреева. 

Тя подчерта, че като един от особено сериозните проблеми в здравеопазването е дълговият, като през последните 4 години дълговете на здравните заведения са нараснали близо три пъти. С най-големи дългове са най-високотехнологичните болници, през които минават най-много пациенти. В същото време болниците работят с тежко недофинансиране на лечебната дейност, посочи Андреева.

По думите й, при един относително постоянен ресурс, с който работи Здравната каса, колкото повече нарастват партньорите, с които сключва договори, толкова повече намалява бюджетът.

Около 6 -7 милиона лева са необходими за дофинансиране на над 40 лечебни заведения и тези пари ще бъдат заложени в бюджета за следващата година, посочи още здравният министър.

Тя заяви също, че в момента се работи върху здравна карта, която ще очертае от какви лечебни заведения, къде в страната има нужда. 

 

Сподели:
Николай Нанков:   Вентилаторна турбина падна в тунел "Витиня" – кой проверява и поддържа съоръжението?

Николай Нанков:   Вентилаторна турбина падна в тунел "Витиня" – кой проверява и поддържа съоръжението?

От управляващите виждаме само хаос и оправдания, а е време  да се захващат за работа, казва народният представител

Разследват жесток побой над мъж от служители на фирма за бързи кредити

Разследват жесток побой над мъж от служители на фирма за бързи кредити

Пострадалият е откаран в болнично назначение, където спешно е опериран

WWF: Щетите от горските пожари у нас се умножиха 8 пъти за периода 2011–2025 г.

WWF: Щетите от горските пожари у нас се умножиха 8 пъти за периода 2011–2025 г.

Страната вече е сред 5-те най-уязвими държави в ЕС по щети от пожари. Над 90% от разходите по щетите от огнените стихии за 2025 г. са отишли за изключително тежкия пожар на Пирин, който струва на България над 17 млн. лв.

Коментари (0)