1 Май, 2026

Боядисаха руския окупатор в бяло, зелено, червено

Боядисаха руския окупатор в бяло, зелено, червено

Лицата на три фигури са боядисани с бяло, зелено и червено. По същия начин е боядисана и друга част на паметника, изобразяваща двигател с перка.

Припомняме, че днес Гражданска инициатива "ЗА" демонтиране на паметника организира от 14 ч. мълчалив протест.

Преди дни тя призова съмишленици "пред монумента, издигнат в чест на съветската окупация в България, позорно наричана освобождение вече десетилетия наред".

Първата метаморфоза паметникът преживя през  юни 2011 г., когато фигутите бяха преобразени в герои на популярни комикси от художници от групата Destructivе Creation.

Съветското знаме се превърна в американско, а под скулптурната група беше изписано: "В крак с времето". Лозунгът се пренесе върху безброй тениски и дори стана мото на една от кандидат-кметските кампании в София.

На 17 август 2012 г. паметникът осъмна с резултат от друга акция: на главите на фигурите бяха сложени разноцветни качулки от поддръжници на руската пънк група "Пуси Райът", трите момичета, които бяха осъдени заради "молитва" срещу Владимир Путин в църква в Москва.

Сподели:

Коментари (0)

Изпадналата от парламента БСП поведе шествие на 1-ви май

Изпадналата от парламента БСП поведе шествие на 1-ви май

Инициативата на социалистите премина под мотото „Работим, а сме бедни. Втори живот няма“, начело беше лидерът Крум Зарков

Шок: Пазарът беше изтърван, ситуацията е катастрофална

Шок: Пазарът беше изтърван, ситуацията е катастрофална

Бившият шеф на КЗП Стоил Алипиев развенча „мита“ за активния контрол: с намален състав и грешна стратегия, институциите оставиха нелоялните практики да диктуват пазара

Пожар пламна в столичен МОЛ

Пожар пламна в столичен МОЛ

7 коли на пожарната са на място, за да се справят с огнената стихия