5 милиона – толкова е била цената за изграждането на соц паметника „1300 години България” пред Националния дворец на културата в столицата. Това става ясно от писмо на Пусково-приемателната комисия до председателя на Столичния народен съвет през 1982. В този период средната месечна заплата в страната е била между 120 и 160 лв. Председател на комисията е бил инж. Ленко Георгиев, зам.-председател на Министерство на строителството и архитектурата. От документите не става ясно колко е бил хонорарът на творците.
От документите става ясно, че паметникът е построен с 12 дефекта в строителството, производството и проектирането, а пускането му в експлоатация през 1981 г. е подписано с особено мнение. Приемателната комисия, която издава акт 16 на паметника, също признава за сериозни дефекти и дава срок до 8.9.1982 г. да бъдат отстранени. Това обаче не се случва.
В края на миналата година Столичния общински съвет реши рушащият се монумент да бъде премахнат, а на мястото да бъдат върнати мемориалните плочи на Първи и Шести софийски пехотен полк, премахнати от същото място през 1977 година.
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година