15 Март, 2025

Бутилка и туба с бензин доказателства за трагедията в Созопол

Бутилка и туба с бензин доказателства за трагедията в Созопол

Това е установено в хода на разследването по тежкото престъпление. 

Бургаският окръжен съд вече наложи постоянен арест на бившия хазяин на оцелелия Георги Георгиев, на жена му - 51-годишната Диана и родителите й, за които пламналата къща се превърна в ковчег.

Засега е спорно обаче дали палежът е извършен само с бензин.

Господинов е бил посочен от Георги още в първите показания, които той е дал пред полицията. 39-годишният мъж от Балчик разказал за конфликта със созополлията и заплахите, които получавал от него. В разпита си Павел започнал да си противоречи и това довело до първите съмнения. Късно вечерта в неделя, 3 денонощия след палежа, Павел е направил самопризнания.

Все още не е готова нито една от назначените експертизи, сред тях е и една за ДНК на пластмасов съд, каза наблюдаващият прокурор Диян Петров пред "Твоят ден". Представителят на държавното обвинение за първи път разкри как е извършен палежът в делото за определяне на мярката на Павел Господинов - с 500 мл бензин и запалка.

Според разследващите по шишето може да има биологични следи от Павел - епителни клетки от кожата, които са останали при при завъртане на капачката или пък слюнка, ако е изпил съдържанието, преди да налее бензин.

В следствен експеримент късно през нощта в неделя срещу понеделник Господинов е посочил как е излял запалителната течност в долния десен ъгъл на голямата порта на ул. "Тюлен"2. След това скрил пластмасовото шише, в което носил бензин, в храсти близо до собствената си къща на ул. "Пеликан". После обаче го е взел и изхвърлил в контейнер за смет на метри от подпалената къща. Там са го намерили и криминалистите при претърсване на района. Това е станало в първите часове след пожара, доста преди самопризнанията на Павел. Назначената ДНК-експертиза ще търси биологични следи от обвинения върху бутилката. При обиск е иззета и пластмасовата туба, от която той твърди, че е прелял бензина. Първоначално тя е била изхвърлена далеч от Созопол. После обаче е върната обратно в къщата.

Все още няма яснота кое е отключило решението на Павел Господинов точно вечерта на 15 ноември да подпали къщата на Георги и Диана. Не знам защо го направих, твърдял обвиняемият пред разследващите. Казвал, че е действал импулсивно. 

 

Сподели:
Финландия осъди на доживотен затвор руснак за военни престъпления в Украйна

Финландия осъди на доживотен затвор руснак за военни престъпления в Украйна

Окръжният съд в Хелзинки се произнесе, че Воислав Торден, командир на руската неонацистка паравоенна група „Русич“, е виновен за „четири различни военни престъпления“

Провериха още 300 нови лица, участвали в отрасловата приватизация, за принадлежност към ДС

Провериха още 300 нови лица, участвали в отрасловата приватизация, за принадлежност към ДС

От тях Комисията е установила принадлежността на 7 души към тоталитарните комунистически служби

ПП, район "Оборище" настояват за бързата смяна на Ярослава Бубнова

ПП, район "Оборище" настояват за бързата смяна на Ярослава Бубнова

Поканата на дипломат, представляващ режим, обвинен във военни престъпления в Украйна и репресии срещу активисти, е не само неприемливо, но и сигнал за липса на основни демократични ценности в институциите, които трябва да защитават обществения интерес