6 Февруари, 2026

Д-р Кацаров: Детето, починало в Спешното в Разград, е можело да бъде спасено

Д-р Кацаров: Детето, починало в Спешното в Разград, е можело да бъде спасено

Липсата на адекватна реакция, проблеми в Спешната помощ и неприемлив медицински стандарт са причините за смъртта на 8-годишното дете от село Иван Шишманово, което почина пред Спешното отделение на болницата в Разград дни преди рождения си ден. Това стана ясно от думите на д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването

.Той обясни, че в този случай вижда два проблема. Първият е, че от разказите на родителите и това, което казва директорът на Разградската болница, става ясно, че на практика не е оказана достатъчно адекватна помощ на детето и не е поставена правилната диагноза, които са довели до смъртта на момчето.

Токсичен колит, ако това е диагнозата на детето, това е лечимо заболяване. Там в повечето случаи не се прилага операция. Въпреки замъглената клинична картина смятам, че детето е можело да бъде лекувано и сега то да е живо, категоричен е специалистът.

От друга страна, проблем има в самия Закон за здравето, в който при нужда от спешна хирургична намеса при деца медицинският стандарт не позволява на един хирург, без специалност по детска хирургия да извърши операцията, това дори е подсъдимо, посочи Кацаров и добави, че е бил оспорен този текст, с предложение да бъде отменен този медицински стандарт. 

Сега вече решаването му зависимо от здравния министър, обясни д-р Стойчо Кацаров.

Сподели:

Коментари (0)

Мистерията "Петрохан": Сигнал на бабата и дядото на изчезналия 8-годишен Л. прекратен в Агенцията за закрила на детето

Мистерията "Петрохан": Сигнал на бабата и дядото на изчезналия 8-годишен Л. прекратен в Агенцията за закрила на детето

Сигналът е подаден до Държавната агенция за закрила на детето с електронен подпис на адвокат и оттеглен доброволно 4 дни по-късно от подателите

Общински съветници искат оставката на шефа на Столичен транспорт

Общински съветници искат оставката на шефа на Столичен транспорт

Причината - сключени два неизгодни договора, които сериозно ощетяват общината

Проф. Рачев с прогноза за Малък Сечко: Чака ни едно дежа вю...

Проф. Рачев с прогноза за Малък Сечко: Чака ни едно дежа вю...

Атлантическият океан бълва циклон след циклон, всичко е подгизнало във вода, коментира климатологът