"Държавата има нужда да прави политики през гражданския сектор, тя има нужда да използва ресурса на гражданския сектор, за да осигурява и социални услуги, и да навлиза в областите, в които трудно може да навлезе деликатно и в изработването на политики". Тази теза защити министърът на правосъдието Христо Иванов
Той взе участие в публичната дискусия, свързана с предложенията за промени в Закона за НПО, публикувани от Министерство на правосъдието.
"Развитието на гражданското общество е много важно за нас. Аз мисля, че оттук нататък всяко управление ще черпи своята стабилност от един постоянен процес на отдаване на власт. Разбира се гражданското общество не се изчерпа с формализираните граждански неправителствени организации, но те са важен елемент от него", каза още Иванов, цитиран от БГНЕС.
На 14 ноември 2014 г. Министерство на правосъдието публикува на интернет страницата си проект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Готвените промени гласят създаване на Съвет за развитие на гражданското общество, който ще включва равен брой представители на гражданските организации и представители на държавните институции. Друг акцент в промените е създаването на Фонд за подкрепа развитието на гражданските организации, който няма да бъде създаван като нова администрация, а да бъде регламентиран като целева субсидия, предвиждана ежегодно в държавния бюджет.
Според министър Иванов най-вероятно ще има спекулации при създаването на Фонда за подкрепа развитието на гражданските организации. "Тези, които експлоатират говоренето срещу гражданските организации, ще експлоатират и тази тема. По думите на министъра на правосъдието финансирането не е важният въпрос. То е просто един от инструментите на държавата да прави политика през гражданския сектор. В България, в българския публичен сектор не се мисли достатъчно дълго. Дългото мислене с различни секторни политики се случва именно в гражданския сектор", посочи Христо Иванов.
Вицепремиерът и министър по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев каза от своя страна, че съществуват съмнения в дейността както на публичните институции, така и при юридическите лица с нестопанска дейност. Той смята, от една страна, че за да бъде гражданският сектор силен, той трябва да няма отношения с държавата, но от друга страна -държавата трябва да се грижи за гражданските организации. Според Дончев независимостта на гражданския сектор не изключва публично финансиране по концептуални въпроси. Демокрацията не е съвършена и гражданските организации трябва да премахват или минимизират дефектите на демокрацията.
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година