5 Декември, 2025

Екатерина Бончева: Църквата вместо да е пример, нарушава закона, отказват да ги проверим за връзки с ДС

Екатерина Бончева: Църквата вместо да е пример, нарушава закона, отказват да ги проверим за връзки с ДС

Екатерина Бончева

Не съм съдник на Църквата, но Църквата в лицето на висшия клир, тези, които трябва да дават пример – грубо погазват законите. Това обяви в предаването «Вяра и общество» по БНТ членът на Комисията по досиетата Екатерина Бончева. Тя е категорична: законът казва, че лица, които изпълняват публична дейност, тоест Св. Синод и духовниците в цялата страна, председателите на храмовете и църковните настоятелства трябва да бъдат проверени за съпричастност към репресивните служби на БКП – ДС и Военното разузнаване. Бончева обясни, че през 2012 година са проверили 12 митрополити. Тогава е имало голяма съпротива към работата на комисията, а след това БПЦ отказва упорито да им предостави необходимата информация.

Бончева обясни, патриарх Неофит им изпращал като отговори противоречиви писма. Кореспонденцията ни със Синода е започнала от 2011 година, сигурно е един ТИР, но ефект няма. Въпросът е, че има закон, и вместо духовниците да са пример, те нарушават закона. Аз сигурно съм по-близо до Бог, отколкото те, защото не спазват закона, твърди Бончева.

Според нея вероятно клирът се притеснява, че ще излязат още неявни връзки на духовенството с ДС. Освен това има и трима непроверени митрополити, които са ръкоположени през последните години. Бончева предупреди, че чл. 33 от Закона за досиетата им позволява да налагат административни актове. Санкцията е от 15 до 30 хил. лв. Председателят на комисията издава актовете, но ако има решение на комисията, аз съм готова да съставя такъв акт, категорична е Бончева.

Сподели:

Коментари (0)

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

"Предлагат се и "единствените по рода си животворни перли – силноалкална среда, която бори киселината в нашия организъм“, научаваме от продавачите

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото