6 Декември, 2025

Енергетици блокираха Дунав мост при Русе

Енергетици блокираха Дунав мост при Русе

Служителите на Топлофикация Русе блокираха за половин час движението на Дунав мост. Те протестираха срещу спрените плащания от страна на Националната електрическа компания към топлоцентралите в страната. Акцията предизвика километрични опашки в двете посоки. Протестите ще продължат до 7-ми ноември.

Ръководителите на четирите синдикални организации в русенското дружество са изпратили до председателя на Народното събрание, служебния премиер и до министъра на икономиката и енергетиката протестна декларация, в която настояват държавните органи да въведат незабавно ред в определянето на изкупните цени на електроенергията и в разплащанията от страна на НЕК към топлоцентралите в страната. 

В декларацията се посочва, че значителните суми в размер на 19 млн. лв., които НЕК дължи на „Топлофикация Русе”, не просто затрудняват работата на русенската централа, а и поставят под въпрос нейното съществуване, тъй като дружеството не може да се разплаща със своите контрагенти, а работниците получават заплатите си със закъснение. 

„Със забавените разплащания на НЕК, които формират 80% от нашите приходи, затрудняват работата на дружеството, както с изплащане на работните заплати, така и с плащания към контрагенти, които са изпълнили договорите си. Сумата е 19 млн. лева. НЕК плаща някакви дребни суми, но тъй като постоянно се произвежда, идват нови, и сумите се натрупват и стават огромни От лятото досега имаме два пъти преводи по 800 000 лева, вместо 19 млн. лева”, обясни изпълнителният директор Севдалин Желев. 

Ръководството на топлоцентралата застава зад исканията на работниците, категоричен бе и изпълнителният директор Севдалин Желев. Според синдикалния лидер от „Подкрепа” Тодор Дечев положението в Русенския ТЕЦ става нетърпимо заради проблемите в НЕК. Русенските енергетици се надяват, че ще бъдат чути от хората в парламента и в Министерски съвет, от които зависи да бъдат взети мерки.

Сподели:

Коментари (0)

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

"Предлагат се и "единствените по рода си животворни перли – силноалкална среда, която бори киселината в нашия организъм“, научаваме от продавачите

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото