30 Март, 2026

Фармацевтите "за" те да определят лекарствата на болните

Фармацевтите "за" те да определят лекарствата на болните

След като преди седмица лекари и пациенти се обявиха срещу нова идея на здравния министър Петър Москов, която предвижда лекарите вече да не изписват конкретни лекарства по име, фармацевтите подкрепиха предложението. Според него конкретният продукт, с който ще се лекуваме, ще избира не лекарят, а фармацевтът.

От фармацевтичния съюз са на мнение, че тази стъпка е правилна, тъй като у нас се търгува с над 10 000 имена на лекарства и нямало лекар, който да ги познава всички.От друга страна, според фармацевтите, с новата мярка отговорността за лечението вече ще е поделена между този, който предписва лекарството и този, който го продава, предаде Дарик.Фармацевтът е експерт по лекарствата, не продавач, заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз Илко Гетов. 

Според него, в рамките на 6-минутен разговор между аптекар и пациент фармацевтът може да прецени най-добре кой генерик пасва най-добре на нуждите на пациента и на съпътстващите хронични заболявания. Най-скъпият генерик не винаги е най-добрият, подчерта Гетов.Според Антон Вълев, шеф на Националната аптечна камара, не са малко случаите, в които на пациента се изписват повече от нужните лекарства, както и излишно по-скъпи търговски марки. Работата на фармацевта е да пресече това, убеден е Вълев.Преди седмица лекари и пациенти обявиха за опасна въпросната идея. Аргументът им бе, че след като тя се реализира, пациентите ще отидат в аптеката и ще си купят лекарство, за което лекуващият ги няма да знае. Това щяло да се отрази негативно върху терапията на болните.

Сподели:

Коментари (0)

Николай Вълканов: Далече сме от кризата, рано е да говорим за поскъпване на храните

Николай Вълканов: Далече сме от кризата, рано е да говорим за поскъпване на храните

По неговите думи скок на цените на храните до средата на годината, трудно е да се прогнозира какво ще се случи в бъдеще, защото е обвързано с редица външни фактори, като войната в Иран

WSJ: Украйна търси в Близкия изток нови богати съюзници, за да се защити от Русия

WSJ: Украйна търси в Близкия изток нови богати съюзници, за да се защити от Русия

Украинският президент, който е начело на страна, водеща собствена война срещу дроновете, рекламира военния опит и отбранителните технологии на Украйна

Четири мечета спряха движението на пътя Доспат–Батак

Четири мечета спряха движението на пътя Доспат–Батак

Това означава, че някъде съвсем наблизо почти сигурно е майката, а с срещата с нея може да е по-драматична .