22 Февруари, 2026

Граждански сдружения излизат на протест срещу TTIP

Граждански сдружения излизат на протест срещу TTIP

Група граждански организации и коалиции ще проведат протест в София днес срещу споразуменията за свободна търговия, които ЕС подготвя със САЩ (ТТИП) и Канада (СЕТА). Шествието е насрочено за 16 ч., ще започне от столичната градинка "Кристал" и ще завърши пред Народното събрание. В цяла Европа и още няколко града в страната (Видин, Добрич и Варна) са организирани различни събития по същата тема, съобщават организаторите в писмо до медиите.

Вчера стотици поляци протестираха във Варшава срещу споразумението.

Организатори на протеста са Екологично сдружение "За Земята", Сдружение "Солидарна България", Гражданска инициатива за забрана на технологията фракинг за шистов газ в България, Коалиция "България без ГМО", Инициативен комитет "За чиста България".

Основната причина за протестите е, че се очаква страните - членки на ЕС, да гласуват подписването на споразумението с Канада на 18 октомври 2016 г. по време на Съвета на министрите в Люксембург, посочват организаторите на протеста в София. Според тях българското правителство е готово да гласува "за" СЕТА, без да е направило анализ за въздействието му, "само за да спечели малко положителен имидж от потенциалното отпадане на визите за Канада".

Те отбелязаха, че този въпрос дори не е предмет на споразумението.

"Потвърждение за незаинтересоваността на управляващите беше потвърдено и с неуспеха на Народното събрание да събере кворум в петък и макар и със закъснение, да успее да проведе поне един дебат по споразумението, за което беше предвидена точка в дневния ред", отбелязват организаторите. В същото време темата е широко дискутирана от месеци на най-високо ниво в повечето страни на ЕС. Например в Германия темата стигна и до Конституционния съд, припомнят те.

Сподели:

Коментари (0)

Кукери прогониха злите сили от Карлово с обредни танци

Кукери прогониха злите сили от Карлово с обредни танци

Със своите страховити маски и оглушителни звънци те прогонват злото и отварят пътя към светлината…

Симеон Ставрев: София надминава Варшава по дължина на метромрежата

Симеон Ставрев: София надминава Варшава по дължина на метромрежата

Столицата удължава метромрежата си с нови 3 километра под бул. „Владимир Вазов“ да края на годината. Обявена е финалната фаза от изграждането на новото разширение.

Християнска църква СИОН организира Ден на отворени врати в София

Християнска църква СИОН организира Ден на отворени врати в София

Събитието, което е съпътствано с временна изложба, посветена на 4 години от войната в Украйна, ще присъстват доброволци, дипломати, политици и общественици