24 Ноември, 2024

Империята “Марешки” набъбва под чуждо име

Империята “Марешки” набъбва под чуждо име

Поне пет са обектите в Пловдив с табела „Аптека Марешки”, в които обаче оперират различни еднолични дружества с ограничена отговорност. А в Търговският регистър не се открива връзка между тях и фамилията Марешки, пише “Марица”. 

ЕООД-та, които продават под рекламните надписи „Аптека Марешки”, но не са в съдружие с Марешки, са  „Вегамедикс”, „Интерфарм 2012”, „Фармкомерс Ихтиман” и „Медитрейд Ихтиман”. Собственик на първите две дружества е Гергана Ж. Стефанова, на останалите - Андон Дончев. И двамата са от Варна, града на Марешки, фирмените им адреси са в Ихтиман, а част от аптеките - в Пловдив. Дружеството на Стефанова „Интерфарм” дори дели с фирмите на Дончев един и същ адрес в Ихтиман - „Цар Освободител” 103. Търговският регистър съобщава още, че Стефанова е регистрирала тази година още 3 ЕООД за търговия на дребно с лекарства и медицински изделия -  „Юнифарма”, „Фармация 2012” и „Витагер”. Преди 2-3 години, когато Гергана Ж. Стефанова е носела фамилията Славова, е била акционер или съдружник, или собственик на други дружества, които по един или друг начин са били свързани с Марешки. Например в  „Комфортфарма”, чийто адрес е бил, където е централата на Марешки - в „Медицински център Младост - Варна”. Финансовите отчети на дружеството са били съставяни от счетоводната компания на фамилията  -  „Сити” ООД, в която са съдружници Веска Марешка (майка на Веселин Марешки) и Светлана Марешка (съпруга). В някакъв период Славова-Стефанова е била управител на  „Пейнековафарма”, чийто собственик в момента е Андон Дончев. Преди него целият дял е бил на Дилбер Вейсалова. Но който и да се води по документи на плеядата от фирми с чужди на Марешки имена, под финансовите отчети неизбежно стоят името и подписът на Светлана Марешка и печатът на „Сити”.

Андон Дончев е регистрирал само през тази година 16 ЕООД в Ихтиман, като притежава и няколко дружества от предишни години. При разглеждане на „библиотеката” на Търговския регистър името на Дончев изплува и при съдебно заседание за прекратяване на производство за несъстоятелност на големия дистрибутор на лекарства „Хигия” ЕАД. Заседанието е било през април 2010 г., а Дончев заедно с БНБ Париба е бил сред кредиторите на „Хигия”, които са завели делото. По тяхно настояване то е прекратено, а на 5 юли 2010 г. в Агенцията по вписвания е регистрирана смяната на собствеността.  „Хигия” ЕАД, която дотогава е била собственост на „Актавис холдинг Б.В. България”, е откупена на 100 процента от  „Фармахолд” ЕООД на Веска Марешка. Цената на придобиване е 210 000 лева при почти 13 млн. лева „справедлива стойност на нетните активи”, както е посочено в договора. Причина за ниската цена е голямата задлъжнялост на „Хигия”. Че дистрибуторското предприятие е златно, сочи финансовият отчет на „Фармхолд” за 2010 г., според който нетните приходи от продажби са в размер на 47 364 000 лева. Неясно защо обаче все още в регистъра не е качен отчетът за 2011 г., въпреки че сроковете за това са изтекли преди 6 месеца. Тази компания обаче изобщо не е изключение. „Марица” така и не попадна на фирма на Марешки с актуален отчет за миналата година в Търговския регистър, въпреки че разгледа десетки от тях.

Според Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) една фирма може да открие максимум четири аптеки. Затова и всяко регистрирано дружество прилича на пистолет, зареден с четири куршума. Повечето търговци на аптеки в страната са създали една фирма, притежават една аптека и нямат амбиция или възможности да произведат още три изстрела в търговското пространство. За разлика от тях фамилията Марешки изпразва всеки пълнител на десетките си фирми. Новите фирми - на Андонов и на Стефанова, са програмирани по същия начин. „Вегамедикс” например вече има аптеки в Пловдив (срещу хотел „Лайпциг”), в Севлиево, Берковица и Свищов. Това се вижда от регистъра на Изпълнителната агенция по лекарствата. Дружествата на Дончев са разкрили обекти в Пловдив, Карлово, Варна, София, Велико Търново, Горна Оряховица, Сливен, Исперих и Перник. Но това не им е капацитетът, защото неговите фирми са 16. Те могат да открият 64 аптеки в страната.

Аптечната империя

В няколко от финансовите отчети за 2010 г. на дружества на фамилия Марешки са изброени фирмите под общ контрол с ключов управленски персонал. Под „ключов управленски персонал” най-често се явява Светлана Марешка, която е управител на ООД и ЕООД на фамилията. Тези фирми са 58. Сред тях не фигурират регистрираните в предишни години компании на Дончев, Славова-Стефанова и Вейсалова. Поне 55 от дружествата на Марешки са за търговия на дребно с лекарства. Тоест семейството притежава чрез свои дружества около 220 аптеки в страната. Няма друга подобна верига в страната. Дори и най-големите петролни търговци могат да се похвалят с под 150 бензиностанции. Нито сред търговците на храни, нито сред заведенията, нито сред пласьорите на каквито и да е стоки и услуги можем да открием пример, който да се доближи до този, който ни дава фамилията Марешки. ЗЛПХМ е опитал да ограничи евентуалното господстващо или монополното положение на едно лице, записвайки ограничението „един търговец-четири аптеки”. Но този член от закона създава илюзорно ограничение. Тази врата е затворена, но не и заключена. Регистрираш фирма - отваряш четири аптеки. Регистрираш втора - още четири. Трета, и т.н. Няма бариера за броя на дружествата, които можеш да откриеш. И затова няма бариера за аптеките, които можеш да отвориш.

Стратегията на аптеки „Марешки” от поне 5 години е пределно ясна - евтини лекарства по рецепти, поемани от Здравната каса, налагане на марката „Аптека Марешки”, максимално разширение. Макар че аптеките са за търговия на дребно, тези на фамилията продават на цени, които са с изключително ниски търговски надценки. Примери: „Мария Пловдив” - дружество с едноличен собственик Светлана Марешка е имало нетни приходи от продажби в размер на 8 316 000 лева през 2010 година. Печалбата на дружеството е нищожна спрямо тях - 310 000 лева. Рентабилността на приходите е 3.73%. Тоест това е средната търговска надценка, която фирмата е начислила върху едровите цени на лекарствата. Законово разрешената надценка е 22%. „Хасковофарма” ООД на Веселин и Светлана Марешки пък е отчело 1.8% рентабилност на приходите от продажби и тя е по-ниска и от тази на дистрибуторите на лекарства.  „Тримотрейд” ООД е работело през 2010 г. с 5.67% рентабилност. При приходи от продажби в размер на 10 431 000 лева друга фирма на Марешки „Теофарма” е завършила годината с печалба от 547 000 лева, тъй като е ползвала надценка от 5.24%. Най-драстично ниска е изчислената рентабилност на  „Марицатрейд” ООД. Дружеството е регистрирало приходи от продажби за 20 144 000 лева през 2010 г., а рентабилността върху тях е била 0.53%. Дори и дистрибуторите на цигари не могат да издържат на подобен процент, той би ги декапитализирал. Най-вероятно и рафинерията „Лукойл” продава горивата с по-висока надценка от тази на „Марицатрейд”.

КЗК пасува

Комисията за защита на конкуренцията веднъж е разглеждала сигнал срещу Марешки. Той е бил подаден от браншовото сдружение на фармацевтите, когато фамилията купува  „Хигия”. Българският фармацевтичен съюз е изразил опасения, че с притежанието на дистрибуторската компания, фамилията ще концентрира, с опасна за бранша енергия, оборотите на този пазар. От КЗК обаче са констатирали, че това няма как да се случи заради множеството търговци на дребно в страната. В решението си Комисията цитира още становище на Асоциацията на собствениците на частни аптеки, според което закупуването на „Хигия” ще окаже позитивен ефект върху цените на лекарствата. Комичното в случая е, че в Управителния съвет на въпросната асоциация фигурират три лица - Веселин, Светлана и Веска Марешки. Други няма.

Според представители на Българският фармацевтичен съюз, фирмите на Марешки плюс тези на приближените към фамилията дружества, вече са придобили монопол на лекарствата, покривани от Здравната каса. Тоест аптеки „Марешки” изпълняват над 33% от тези рецепти. Дали това е така, ще е трудно да се установи и поради факта, че към империята са се присъединили фирми с други собственици (Дончев, Стефанова, Вейсалова), които Изпълнителната агенция по лекарствата регистрира като необвързани, самостоятелни юридически лица. Фактът, че те продават под рекламната табела „Аптека Марешки”, убягва на институциите. Към сателитите на Марешки можем да добавим и Нина Найденова Марешка-Иванова, сестра на Веселин Марешки, която засега е собственик само на  „Юникомсфарма” ЕООД - фирма, която се обслужва счетоводно от „Сити” на Веска и Светлана Марешки. Тя също е свързана с търговия с лекарствени средства и консумативи.

Аптеки „Марешки” са благодат за болните. Изпълнените в обектите на фамилията рецепти излизат с 15 до 20 процента по-евтино. В същото време те са чиста агресия спрямо другите дребни търговци на лекарства, зад които няма дистрибутор. Другите нямат подобна мрежа, не могат да се похвалят с високи обороти и не са в състояние да продават с по-ниски надценки. Аптеки „Марешки” със сигурност застрашават бизнеса на фармацевтите, които търгуват с лекарства на дребно. Вече има случаи на фалирали аптекари, които стават наемни служители на Марешки. Има случаи и на изкупуване на фалирали фармацевтични фирми от семейната бизнес империя. Експанзията на фамилията застрашава свободния пазар и принципите, по които той функционира. Когато един монопол се изгражда, клиентите се радват, че го има. Когато се установи като такъв, съжаляват, че конкуренцията изчезва и цените растат. Със сигурност е време КЗК отново да разгледа бизнеса на Марешки.

Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца