25 Февруари, 2026

Инвалиди получиха полезни съвети как да се справят с диабета

Инвалиди получиха полезни съвети как да се справят с диабета

снимка: пресцентър на ГЕРБ

Инициативата е на Старейшини ГЕРБ – Велико Търново

Поредна инициатива от дългосрочната програма „Живот без страх“ на Старейшини ГЕРБ – Велико Търново се проведе в старата столица. Проектът е насочен към подобряване качеството на живот на възрастните и обхваща пенсионерски клубове, клубове на инвалидите, както и други структури, обединяващи лица над 60 години. Целта е подкрепа и обучение на хората в тази възраст за адекватни реакции при ситуации, застрашаващи здравето, живота, емоционалното и финансовото им състояние. 

Беседа с членовете на търновския Клуб на инвалида се проведе в рамките на модул „Здравеопазване“ от програмата. Борбата със захарния диабет бе тема на беседата, лектор на която бе ендокринологът д-р Петя Илиева, която е областен ръководител на СГЕРБ и инициатор на дългосрочния проект. 
Какви са причините за появата на тази болест, когато няма наследственост, каква е връзката между високото кръвно налягане и захарния диабет, какво трябва да е храненето при профилактика на диабета и какви диети да се съблюдават след проявлението му. Това бяха някои от темите, по които членовете на Клуб на инвалида получиха подробна информация и напътствия. В продължилата повече от час среща голям интерес хората проявиха към практическите съвети за избягване на усложненията, вследствие на диабет и необходимата честота на прегледите при специалист с оглед профилактика на очни, неврологични, бъбречни и други проблеми.

Повече движение, по-често, но с по-малки порции хранене, повече зеленчуци и не сладки плодове, консумация на нетлъсти меса, както и максимално редуциране употребата на алкохол и тютюнопушене са някои от основните правила, които страдащите от захарен диабет трябва да съблюдават.  Най важният извод, който трябва да остане от срещата, според д-р Илиева е, че храненето и режимът на диабетика не са наказание, а модел за здравословен живот.

В рамките на здравния модул от проекта „Живот без страх“ предстои тема, наречена "Възраст и  бъбрек", лектор на която ще бъде д-р Маргарита Велкова, а областният ръководител на старейшините в ГЕРБ д-р Петя Илиева ще модерира срещата. 

Сподели:

Коментари (0)

Община Тетевен ще отбележи националния празник  3-ти март с богата програма

Община Тетевен ще отбележи националния празник 3-ти март с богата програма

Празникът ще започне с молебен в местния храм и рецитал на ученици от СУ "Георги Бенковск"

Операция „Нищожен 2“: Нови протести в София искат оставката на и.ф. Сарафов

Операция „Нищожен 2“: Нови протести в София искат оставката на и.ф. Сарафов

Гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“ организира демонстрации пред Съдебната палата и ВСС, настоявайки, че Сарафов вече не е легитимен изпълняващ функциите главен прокурор след промените в Закона за съдебната власт

Радев използва „Берлинер Правда“ – пропагандист на неофашистката АфД, за да поиска „да говорим с Русия“

Радев използва „Берлинер Правда“ – пропагандист на неофашистката АфД, за да поиска „да говорим с Русия“

Изданието е собственост на техномилионер, бивш доносник на ЩАЗИ, насаждащо носталгия по реалностите на ГДР и "антизападна германска" пропаганда