18 Май, 2026

Изоставените бебета през миналата година – близо 2000

Изоставените бебета през миналата година – близо 2000

Изоставените бебета през миналата година са близо 2000. За тревожната статистика съобщи заместник-министърът на младежта и спорта и бивш директор на Държавната агенция за закрила на детето Калин Каменов в ефира на Нова телевизия.

Той обясни, че основните причини са в образованието и бедността. „Проблемите в образованието и ранното отпадане на децата от училище са част от причините за отказване от рожбата. Други фактори са бедността и нежелана бременност.” Според специалиста е важно да има здравни медиатори, които да работят на терен.

„Честа практика в родилните отделения е ромски майки да изоставят бебета си под предлог, че отиват да гледат другите си деца и затова оставят новороденото”, коментира психологът Елка Налбантова. Според нея в махалите трябва да има и по-сериозно медицинско присъствие, тъй като голяма част от майките споделят, че бременността им не е проследявана от лекар. Тя иска социалните помощи да са обвързани образованието на децата и грижите за самите деца.

Сподели:

Коментари (0)

Милошев се похвали: До седмица създаваме организация за домакинството на „Евровизия" през 2027

Милошев се похвали: До седмица създаваме организация за домакинството на „Евровизия" през 2027

Министърът на културата изрази своята вътрешна увереност, че България ще се справи добре с този сериозен ангажимент, изтъквай желанието на Пловдив, Варна и Бургас да са домакини на песенния фестивал

На вниманието на шофьорите: Временно променят движението по АМ „Струма“ и преди „Кулата“

На вниманието на шофьорите: Временно променят движението по АМ „Струма“ и преди „Кулата“

По-рано бе съобщено от АПИ и за временни промени по някои пътища в Софийска област и за стеснения в движението по АМ "Тракия"

След като мечки убиха мъж на Витоша: Какво да правим при срещи с диви животни

След като мечки убиха мъж на Витоша: Какво да правим при срещи с диви животни

Старшият експерт от „Фонд за дивата природа“ (WWF) Александър Дуцов препоръча в подобни райони хората да не се движат сами, да бъдат в група и да вдигат шум, за да не изненадват дивите животни и да намаляват риска от среща