5 Декември, 2025

Кунева подхваща ВУЗ-овете дали спазват разпоредбите на МО

Кунева подхваща ВУЗ-овете дали спазват разпоредбите на МО

Просветната министърка Меглена Кунева разпореди проверки в Медицинския университет – София и Техническия университет – Варна. Това съобщават от ведомството.

Проверките трябва да установят как се прилага и дали се спазва нормативната уредба за висшето образование, в частност на Закона за развитие на академичния състав. От просветното министерство обясняват, че е тяхно задължение да осъществяват контрол върху процедурите за придобиване на научна степен и заемането на академични длъжности.

След Медицинския университет – София и Техническия университет – Варна проверки ще бъдат извършени и в други висши училища в страната. Ще се проверяват както откритите и неприключили процедури, така и приключилите от началото на 2015 г. досега.

В заповедта си Кунева изтъква, че са необходими спешни действия за укрепване престижа на институциите. До този извод тя е стигнала заради засиления обществен и медиен интерес към проблемите на висшето образование и контрола, който МОН осъществява върху дейността на висшите училища.

Сподели:

Коментари (0)

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Той се намира на столичния булевард "Александър Стамболийски"