1 Март, 2026

Македонският град Тетово с най-мръсен въздух в Европа, Пловдив на 9-о място

Македонският град Тетово с най-мръсен въздух в Европа, Пловдив на 9-о място

Въздухът е най-чист в скандинавските страни

Пловдиве  в топ 10 на градовете в Европа с най-замърсен въздух. Вторият по-големина град в България е на 9-то място по ниво на замърсяване на въздуха. Това показва класацията Pollution Index 2018 Mid-Year, съставяна от специализирания сайт numbeo.com.

Македонският град Тетово е с най-мръсен въздух в Европа, след което се нарежда италианският Неапол и столицата на съседите ни Скопие. Показателят на индекса за замърсяване при лидера в класацията е 97,57 пункта, вторият и третият съответно са с 84,61 и 82,17 пункта.

В топ 10 на най-замърсените европейски градове влизат още албанската столица Тирана, италианският град Торино, румънската столица Букурещ, тази на Босна и Херцеговина - Сараево, полският Краков, българският Пловдив, а също и столицата на Украйна - Киев, пише "Монитор".

Пловдив с коефициент 68.46 попада на 3-то място сред градовете в Източна Европа със замърсен въздух, челните места в региона са заети от Букурещ и Краков, където нивата на замърсяване са съответно 73.24 и 71.09. Участието ни в челната десетка в Източна Европа обаче не приключва само с Градът под тепетата. На 5-то място е София с 65.14, а на опашката е и морската ни столица Варна с 60.19.

Русия също участват с повече от 1 град – Петербург (64.47) и Москва(63.02). Въздухът е най-чист в скандинавските страни, където отчетените стойности не надминават 17 в индекса за замърсяване. Последните места са взети именно от Хелзинки, Рейкявик и Цюрих и са със съответно 13.49, 15.57 и 16.42.
Сподели:

Коментари (0)

Българка за атаката в Тел Авив: В бобмоубежище сме, сирените не спират от рано сутринта

Българка за атаката в Тел Авив: В бобмоубежище сме, сирените не спират от рано сутринта

"Не дават информация за сега какво се е случило. От 5 минути имаме сирена за ракетни атаки от Иран в много райони на Тел Авив”, разказа Рина Бакалов

Още с първите удари по Иран, САЩ призоваха иранците да "вземат властта"

Още с първите удари по Иран, САЩ призоваха иранците да "вземат властта"

"Нашата цел е да защитим американския народ, като премахнем непосредствените заплахи от иранския режим, една злобна група от много корави, ужасни хора“, заяви Доналд Тръмп

Дискредитиращата информация за шефа на БАБХ е неоснователна, оспорва се по съдебен път

Дискредитиращата информация за шефа на БАБХ е неоснователна, оспорва се по съдебен път

 През последните дни се наблюдават организирани опити за дискредитиране на екипа на министър Иван Христанов, твърдят от Агенцията по храните