27 Декември, 2025

Мъж от Бургаско почина след ухапване от кърлеж

Мъж от Бургаско почина след ухапване от кърлеж

Мъж от Бургаско почина след ухапване от кърлеж. Tова е първият смъртен случай за тази година, съобщава Нова телевизия. Починалият е мъж на 70 години от Бургаско. Лекарите в цялата страна отчитат бум на ухапани от кърлежи. Над 200 са заразени с лаймска болест, други 60 - с марсилска треска.

Най-много са случаите в Пловдив и Пазарджик. Всеки ден поне по петима ухапани от кърлежи търсят медицинска помощ в спешните кабинети в Пловдив и Пазарджик. Най-често това са възрастни хора, но сред ухапаните има и деца.

Най-често кърлежите заразяват хората с лаймска болест, марсилска или кримска треска. Зачервяване на ухапаното място, главоболие и висока температура са сред симптомите, които показват, че кърлежът ни е заразил. В горещото време кърлежите се множат повече и нападат агресивно.

Най-застрашени са децата, които играят в градските паркове, в междублоковите пространства и в неокосените тревни площи. Ако ни ухапе кърлеж, най-важна е бързата реакция. Ако се наложи да действаме в домашни условия, в никакъв случай не трябва да използваме олио или вазелин.

Не бива да пипаме кърлежа с голи ръце, нито да го дърпаме, а само да го раздвижим в две посоки, за да отпусне пипалата си. Редно е и очите ни да бъдат изолирани. Съветът на специалистите е винаги след разхода навън да оглеждаме себе си и децата си. В градовете, в които има повече ухапани хора, предстои повторно третиране срещу кърлежите.

Сподели:

Коментари (0)

„ДПС – Ново начало“ почете  41 години от кървавите събития в Могиляне

„ДПС – Ново начало“ почете 41 години от кървавите събития в Могиляне

От трибуната участниците в поклонението призоваха за толерантност и единство на различните общности, и призиви политическите сили да не се намесват в работата на ДПС-Ново Начало

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

АПИ призовава шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Българският патриарх и и водената от него делегация пристигна на летище „Ататюрк“