22 Юни, 2026

Над половината от бежанците у нас вече са със статут

Над половината от бежанците у нас вече са със статут

Петдесет и пет процента от бежанците, настанени в центровете у нас, вече са получили статут. Това им дава право да получат паспорти и лични карти и да живеят където поискат в България или друга страна от ЕС, ако получат покана, каза председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев. През последните няколко месеца отново нараства броят на незаконно преминалите българо-турската граница.

По данни на Националния оперативен щаб само през май у нас са влезли над 300 души.

Голяма част от бежанците, които напускат Сирия, са от кюрдски произход. Те минават нелегално и през Турция. Целта им е да стигнат до роднините си в Западна Европа. Много от тях живеят в землянки и са трудно приспособими в наши условия, посочи Чирпанлиев. Домовете на агенцията по бежанците в момента не са пренаселени, посочи Чирпанлиев.

Сподели:
Акция на МВР - обиски и арести в Пловдивския университет

Акция на МВР - обиски и арести в Пловдивския университет

Проверките са насочени към филиала на ПУ "Паисий Хилендарски" в Смолян, при които се изземват документи, свързани с обществени поръчки

Два пъти повече емигранти от очакваното са се върнали у нас по програмата ''Избирам България''

Два пъти повече емигранти от очакваното са се върнали у нас по програмата ''Избирам България''

Над 1500 от одобрените кандидати са на възраст между 30 и 40 години, а общо 4142 заявления са били подадени за пребиваване в страната

Издават първите заповеди за събаряне на незаконния град край Варна

Издават първите заповеди за събаряне на незаконния град край Варна

Над 300 са проверените удостоверения за търпимост на сгради на територията на Варна. За половината от тях няма данни сградите да са съществували преди 2009 година

Коментари (0)