Недоволните граждани на практика подкрепиха протестиращите днес българи, които излязоха по улиците на София. Между 2 и 3 хиляди протестиращи окупираха Министерството на икономиката в неделния предиобед.
Демонстрантите горяха под прозорците на министър Делян Добрев фактурите си за ток и парно и същевременно развяваха националните знамена, освиркваха управниците и скандираха: „Добрев, ела!", „Мафия, Мафия!", "Всеки ден ще е така до победата!".
Те протестират срещу рекета на топлофикация, ЕРП-тата и държавните регулаторни органи.
Искаме да премахнем термина прогнозно количество, искаме реално количество, настояват протестиращите.
Междувременно икономическият министър пристигна на мястото на протеста. Добрев излезе пред протестиращите и едва не беше линчуван. Кордон от полицаи успяха да го върнат обратно в сградата на министерството. Пред входа на сградата един от организаторите на протеста успя да му отправи въпроса: „Кога най-после ще имаме индивидуални договори с топлофикация", но Добрев не успя да отговори заради последвалия обстрел със снежни топки.
Добрев съобщи, че са постъпили няколко хиляди жалби в министерството и обеща да бъдат направени проверки. Той съобщи, че за сега са установени две нередности - отчитане на по-дълги периоди и подаване на ниско напрежение в някои селища, което води до по-високи сметки без за това да имат вина потребителите.
Временният шеф на ДКЕВР Андон Роков също беше в министерството и заяви, че проверките са започнали от началото на февруари и ще продължат.
„Ще действаме абсолютно безкомпромисно към тези, които не спазват закона", заяви Роков.
Междувременно протестиращите потеглиха към Народното събрание. „Пълни чужди джобове! До кога!", попитаха протестиращи и скандираха: „Оставка, Оставка!",хвърляйки яйца по посока на Народното събрание.
Пред парламента се събираха и подписи за законодателни промени и за предизвикване на финансова ревизия на топлофикация за Столична община и в прилежащите кметства на територията на София. Исканията на протестиращите са: национализация на ЕРП-тата, премахване на всички посредници - НЕК да поеме тяхната функция; Разсекретяване на всички договори в сектора Енергетика; Търсене на отговорност на подписалите ги лица; Електроенергията, произведена от АЕЦ - Козлодуй да се разпределя само на вътрешния пазар за нуждите на гражданите и обществото; Да се премахне задължителното изкупуване на ел. енергията от НЕК.
По отношение на топлинната енергия гражданите настояват за индивидуални договори с топлофикационните дружества с право на прекратяване с едномесечно предизвестие от страна на клиентите/гражданите; Уредите да отчитат в МВт/ч; Реално отчитане на изразходваната топлоенергия.
Освен в София, граждани протестираха още в Пловдив и Варна. Те минаха под надслов „Да запалим монополите" и"Няма да ви търпим простотията, не и за наша сметка/на гражданите".
Още от Улицата
Социолог: Мирогледът на хората от 60-те и 80-те години е смятан за отживян от младите
За по-възрастните поколения професионалната лоялност и дългосрочната заетост в една компания често са били важни житейски цели. По-младите служители често дават приоритет на баланса между работа и личен живот.
WSJ: Войната с Иран сега зависи от това кой пръв ще поддаде под икономическия натиск
Тъй като Тръмп разчита повече на блокадата на иранските пристанища от страна на военноморските сили като финансов натиск върху Техеран, иранските лидери се опитват да покажат, че няма да отстъпят и ще държат пролива затворен, надявайки се цените на енергията да принудят САЩ да се отдръпнат, коментираха анализатори
Евакуацията на Тръмп с друг самолет от Анкара протече като в сцена от политически трилър
С краткото време, с което разполагаха за потвърждаване на постъпващите данни в условията, в които САЩ се намира в разгара на войната с Иран, Тайните служби не поеха рискове и разработиха план, който изглеждаше като излязъл от страниците на политически трилър. В решенията на екипа по сигурността на президента нямаше място за грешки, пише WSJ.