25 Декември, 2025

НОИ улеснява пенсионерите - пусна две нови административни услуги

НОИ улеснява пенсионерите - пусна две нови административни услуги

Националния осигурителен институт (НОИ) предлага от вчера две нови административни услуги, насочени към пенсионерите. 

Първата е свързана с промяната на настоящ адрес на територията на Република България или друга държава. Услугата облекчава всички лица, получаващи пенсия по българското законодателство и желаeщи да сменят адреса, на който я получават в България или в чужбина.

Електронното заявление се подава през сайта на НОИ в рубрика “Е-услуги”, раздел “Административни услуги” – „Европейски регламенти и международни договори“.

Втората електронна услугата е „Заявление за спиране на пенсия“, която също попада в списъка на административните услуги на НОИ. Тя е насочена към всички лица, които по собствено волеизявление желаят спиране на пенсията/ите и добавката/те към нея.

За живеещите на територията на страната компетентният орган е съответното териториално поделение на НОИ, а за лица с постоянен адрес в чужбина - дирекция "Европейски регламенти и международни договори" в Централно управление.

При подаване на електронно заявление за съответната услуга то трябва да се подпише от заявителя с квалифициран електронен подпис или да се въведе Персонален идентификационен код (ПИК) за физическите лица с ЕГН/ЛНЧ.(www.nssi.bg), рубрика “Е-услуги”, раздел “Административни услуги”. И за двете не се дължат такси.

Сподели:

Коментари (0)

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

АПИ призовава шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Българският патриарх и и водената от него делегация пристигна на летище „Ататюрк“

Предупреждение за опасно време, хлъзгави пътища и поледици

Предупреждение за опасно време, хлъзгави пътища и поледици

Има населени места без ток поради снежни навявания и прекъснати електропроводи