4 Февруари, 2026

Общественици за хакерската атака на "Милли Гючлер": Не провокирайте религиозно напрежение

Общественици за хакерската атака на "Милли Гючлер":  Не провокирайте  религиозно напрежение

По повод блокирането на официалния сайт на Българската патриаршия - http://www.bg-patriarshia.bg/ от хакери, който заявиха, че сайтът е „ударен в отговор на вандалското нападение над Джумая джамия в град Пловдив" група общественици и радетели на църквата ни излезе с призив срещу опита за разпалването на етническо и религиозно напрежение.

Ето и пълния текст на писмото, което бе разпространено до медиите:

ПРИЗИВ СРЕЩУ ОПИТА ЗА ПРОВОКИРАНЕ НА НАПРЕЖЕНИЕ МЕЖДУ ХРИСТИЯНИ И МЮСЮЛМАНИ, МЕЖДУ БЪЛГАРИ И ТУРЦИ

Убедени сме, че християни и мюсюлмани можем и трябва да живеем заедно. Защото всички изповядваме вярата в единия Бог и сме наследници на праведния праотец Авраам. Затова приемаме с недоумение удара на турските националисти от „Милли Гючлер” срещу официалния сайт на Българската патриаршия и заплахите им за нови "наказателни действия". Реакцията, определена като отговор на поругаването на Джумая-джамия в Пловдив, изглежда твърде парадоксална с четиримесечното си закъснение! Още повече, че Българската православна църква няма нищо общо със срамните събития в Пловдив. Акцията на „Милли Гючлер” очевидно цели само едно – провокация на напрежение, от което могат да се възползват ултранационалистични кръгове в България. Това деяние не може да бъде поведение на вярващи хора, а на заблудени последователи на една религия, която повелява мир – те очевидно извратено тълкуват повелите на исляма и ги вкарват в рамките на надигащия се неоосманизъм. Вярваме, че подобни мотиви не се споделят от мюсюлманите, които искрено изповядват своята вяра – както в съседна Турция, така и в България.

Като православни християни ние не можем да приемем необоснованите обвинения към Българската патриаршия, която винаги е проповядвала мир и толерантност сред своето паство. Затова призоваваме всички наши събратя да не отговоряме на провокацията на Милли Гючлер с агресия и насилие! Нека кажем своето „Не!” и на евентуалните опити на различни националистични организации да провокират напрежение в българското общество на религиозна или етническа основа.

Надяваме се, че и компетентните органи в България няма да останат безучастни срещу деянието на „Милли Гючлер”, което вече е рецидив и ще направят необходимото, за да се гарантира сигурността на православния клир в България, както и на всички вярващи, независимо от тяхното изповедание!

С нами Бог!

д-р Горан Благоев – автор и водещ на предаването „Вяра и общество” (БНТ)

Теодора Димова – писател

Велислава Дърева – публицист

Мариана Венчева – журналист в БНТ

д-р Камен Данов – Медицинска академия

Георги Тодоров – сдружение „Св. цар Борис”

Николай Кръстев – журналист в БНР

София, 15.05.2014 г.

Сподели:

Коментари (0)

Психиатър: Социалните мрежи вкарват младите хора в "капан за съвършенство" - това е инструмент за масова манипулация

Психиатър: Социалните мрежи вкарват младите хора в "капан за съвършенство" - това е инструмент за масова манипулация

Те се подлагат на чудовищна трансформация, за да отговорят на натиска, създаден с цел печалби

СО реши: Край на злоупотребите  в два ключови за София буферни паркинга

СО реши: Край на злоупотребите в два ключови за София буферни паркинга

Решението е на зам.-кмета по транспорт Виктор Чаушев, което реално слага точка със злоупотребите на функцията "паркирай и пътувай" в паркинга на "Джеймс Баучер" и "Стадион Васил Левски"

Стартира нова проверка на агенти на ДС, замесени в приватизацията през 2000 година

Стартира нова проверка на агенти на ДС, замесени в приватизацията през 2000 година

Проверката за приватизация по отраслови министерства през 2000 г. обхваща приватизирани държавни предприятия по 744 договора, а обект на проверка са 5 976 лица