27 Април, 2026

Oтмениха разрешението за дострояване на Японския хотел

Oтмениха разрешението за дострояване на Японския хотел

Разрешителното за дострояване на известния като Японски хотел е отменено. това съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Конкретната причина за решението е произнасяне на софийската градска прокуратура, която го протестира. Мотивите й са, че в случая има достатъчно доказателства за неговата незаконосъобразност, които го правят нищожен. От обвинението посочват, че издалият разрешителното - главният архитект на район "Лозенец", не е бил оправомощен да издава разрешения за строеж на обекти от втора категория какъвто е случаят.

Възоснова на протеста на прокуратурата на 31 октомври Районната дирекция за национален строителен контрол е издала заповед за забрана на строителството, която предстои да бъде връчена на собствениците на хотела. При проверка на строителството на хотела през април Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) установява, че надстрояването на хотела става при неодобрени технически проекти. На 16 май е издадена заповед за спиране на строежа, който обаче и досега продължава.

Японският хотел запазва без драстични промени интериора и екстериора си допреди две години, включително за годините, в които е собственост на веригата "Кемпински" (между 1994г. и 2014 г.)Видимите промени започват след като той става притежание на бизнесмена Ветко Арабаджиев през 2014 г. чрез фирмата "Виктория груп ВМ". Малко след това тойсмени името си на на хотел "Маринела" - по името на съпругата на Арабаджиев, която е и изпълнителен директор на "ВГ", както е преименувано дружеството-собственик на активите. 

Сподели:

Коментари (0)

ООН се реформира или загива, предупреди предложената за наследник на Гутериш - Еспиноса

ООН се реформира или загива, предупреди предложената за наследник на Гутериш - Еспиноса

Еспиноса, която е бивш председател на Общото събрание на ООН и министър на външните работи и отбраната на Еквадор, казва, че ООН е „изправена пред криза“, но е убедена, че „светът не може да живее без“ институцията

„Народният съд“ в България: Ново изследване поставя под въпрос установени исторически тези

„Народният съд“ в България: Ново изследване поставя под въпрос установени исторически тези

Днес ще бъде представен Том 1 на сборника „Народният съд в България (1944–1945). Герои и антигерои“, който, стъпвайки на нови данни, дава по-пълна и обективна картина на един от най-спорните периоди в новата българска история

Министерски съвет отива на „Белене“ - жертвите не искат венци и фанфари, а държавата да си влезе в ролята на собственик

Министерски съвет отива на „Белене“ - жертвите не искат венци и фанфари, а държавата да си влезе в ролята на собственик

Бивши концлагеристи, последните жертви от лагера са изпратили преди повече от две седмици до Министерския съвет искане да защити държавните интереси на мястото на бившия концлагер на остров Персин – публична държавна собственост, защото общината се готви да „възстанови“ цял лагер – тип бутафория