Гетов подчерта, че системата представлява група от уникални кодове, които няма да се въвеждат за всички лекарствени продукти, а само за тези, които са обект на най-чест риск и които най-често се фалшифицират. Така ще става ясно къде коя опаковка е излязла от продажба и от кой пациент е закупена. Системата ще струва милиарди, категорични са експертите, а начинът производителите да набавят тези средства е като оскъпят продуктите, които предлагат.
Според Гетов от една страна в случая общественото здраве е по-ценно, а от друга ще има някакъв баланс, тъй като задълженията ще бъдат въвеждани поетапно за отделните продукти.
До началото на 2013-а трябва да се синхронизира законодателството за лекарствената безопасност, а до 2017-а ще заработи на пълен капацитет и системата за фалшифицираните лекарства.
Новото европейско законодателство променя и механизма, по който пациентите ще могат да съобщават за неблагоприятни условия, които се наблюдават при тяхното лекарствено лечение. Пациентите вече ще имат възможност да съобщават проблемите на гореща линия, както и на интернет страницата на Агенцията по лекарствата.
Измененият закон за лекарствените препарати в хуманната медицина в момента е между първо и второ четене в Комисията по здравеопазване, като окончателното му разглеждане предстои да се случи в края на месеца, допълни председателят на Комисията по здравеопазване към парламента Даниела Дариткова.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним