Свободата на словото в едно демократично общество не бива да се използва за разпалване на религиозна омраза и конфликти. Около това мнение се обединиха председателят на Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС) Владимир Писанчев и Негово Светейшество Българския патриарх Неофит.
Двамата се срещнаха на 19 януари в Патриаршеския дом. Срещата им бе в рамките на поредица от разговори между председателя на ДАНС и лидери на официалните религиозни институции в България. Те са насочени към поддържане на установения активен и конструктивен диалог за запазване на интегритета и стабилността на държавата, както и за продължаване на сътрудничеството при противодействието на рискови процеси.
Негово Светейшество и шефът на ДАНС се обединиха и около убеждението, че човешкият живот е основна и безусловна ценност и всяко посегателство върху него е недопустимо. Уважението и толерантността към различните убеждения предполага и въздържане от действия, които водят до обида и накърняване на религиозните чувства на вярващите.
Българската православна църква винаги е отстоявала този дух на взаимно уважение и мирно съвместно съжителство между хората с различно вероизповедание и убеждения.
Двете страни подчертаха огромната ценност, която представлява за българския народ изграденият в продължения на столетия модел на добросъседство, толерантност и разбирателство между религиозните общности в страната.
Изтъкната бе необходимостта от активно сътрудничество и диалог между институциите в България за съхраняването на единството и сигурността на нацията.
Още от Улицата
Тревожна тенденция: Все повече млади хора нито учат, нито работят
След страните, в които тази тенденция е много очевадна са Румъния (22.8%) и България (17.3%)
Фонд „Цар Борис и Царица Йоанна“: Парк „Врана“ загива, липсват действия от общината
В началото на месеца директорът на фонда доц. д-р Ивайло Шалафов предупреди, че без спешни мерки по обезопасяването и поддръжката може да бъдат загубени ценни растителни видове, съхранявани още от времето на цар Фердинанд
Българите от Босилеградско – обречени да бъдат тровени, защото живеят под мините Караманица/Подвирови и Грот
За сръбските власти най-добре е те да изчезнат от там, за да не пречат на примитивния рудодобив, който убива хората и живота в реките и почвата