20 Юни, 2026

Полицаи и пожарникари отново в протестна готовност

Полицаи и пожарникари отново в протестна готовност

Полицаите и пожарникарите за пореден път са в протестна готовност, ако не бъдат изпълнени исканията им в Закона за МВР между първо и второ четене. Това стана ясно на брифинг след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), предаде БГНЕС.

„Синдикалната федерация на служителите в Mинистерство на вътрешните работи (СФСМВР) има готовност за протести. Имаме такова решение и ако не бъдат дадени достатъчно гарантирани индикации, че ще настъпят промени в текстовете, които ние желаем между първо и второ четене в пленарна зала, СФСМВР ще организира национален протест", подчерта зам.-председателят на най-големия полицейски синдикат в страната Илия Кузманов. „Ако няма консенсус по въпросите, които касаят социалния пакет сме обявили протестна готовност и ние сме готови за протести", каза от своя страна Венцислав Станков, вицепрезидент на НСПС „Огнеборец".

Кузманов заяви, че обсъждането на предлаганите промени в Закона за МВР на заседанието на НСТС е било полезно, но закъсняло. Според него очевидно много се бърза, за да се приеме законопроектът за МВР. „Лошото е, че нещата започват да се случват с правото на силата и е доста неприятно", подчерта още Кузманов. Венцислав Станков, пък обясни, че законът е бил предоставен за запознаване на синдикатите на Съвета за социално партньорство в МВР като след това е имало няколко срещи, но предложенията, които синдикатите са имали не са били взети под внимание.

„Основните предложения бяха свързани със социалния пакет за служителите в МВР. Категорично не подкрепяме тези промени. Всички синдикални организации в МВР сме за структурни реформи, реформи в МВР и подобряване на дейността на в сферата на сигурността. За пакет, касаещ социалните компенсации, а не привилегии, не стигнахме до никакъв компромис. Надявам се в пленарна зала по тези наши възражения да намерят решение на въпроса", каза още по темата Станков.

Сподели:
Акция на МВР - обиски и арести в Пловдивския университет

Акция на МВР - обиски и арести в Пловдивския университет

Проверките са насочени към филиала на ПУ "Паисий Хилендарски" в Смолян, при които се изземват документи, свързани с обществени поръчки

Два пъти повече емигранти от очакваното са се върнали у нас по програмата ''Избирам България''

Два пъти повече емигранти от очакваното са се върнали у нас по програмата ''Избирам България''

Над 1500 от одобрените кандидати са на възраст между 30 и 40 години, а общо 4142 заявления са били подадени за пребиваване в страната

Издават първите заповеди за събаряне на незаконния град край Варна

Издават първите заповеди за събаряне на незаконния град край Варна

Над 300 са проверените удостоверения за търпимост на сгради на територията на Варна. За половината от тях няма данни сградите да са съществували преди 2009 година

Коментари (0)