26 Април, 2026

Превозвачи стягат протест и блокада на границата

Превозвачи стягат протест и блокада на границата

Международният автомобилен превоз на товари е в криза. Това се дължи на недостатъчно ефективната дейност на държавната администрация, информира бТВ.

С порочните си практики при лицензирането на дейността на автомобилния превоз на товари, с пълното си бездействие при явни нарушения и липсата на каквато и да било комуникация с браншовите организации, държавните органи и институции създадоха напрежение в бранша.

Това провокира свикването на Национален транспортен форум - първи по рода си в България. Това се казва в декларация на Съюза на международните превозвачи, съобщиха от съюза.

Опитът на Съюза на международните превозвачи през изминалите години доказа, че крайната мярка, за да бъдем чути, е затварянето на границата. Ето защо, преди да бъдат предприети каквито и да било протестни действия, от съюза заявяват техните искания:

Незабавно да се прекрати порочната практика да се издават лицензи на превозвачи, които не отговарят на критериите, заложени в Регламент 1071/2009 г. и 1072/2009 г. на Европейския парламент и Съвета на Европа, а именно: Установеност на автомобилните предприятия; Благонадеждност (добра репутация); Финансова стабилност; Професионална компетентност. Да се въведат ефективни мерки за контрол и издадените неправомерно до момента лицензи да бъдат незабавно отнети. Да се спазва изискването за съответствие на броя на ППС и броя на копията на лицензите.

В най-кратки срокове да бъде издадена заповед от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията за легитимиране на браншовите организации, които имат реални членове и реално упражняват дейност по защита на правата и законните интереси на българските превозвачи. Да се възстанови участието на браншовите организации във всички комисии и съвещания, касаещи автомобилния превоз на товари. Да се предприемат ясни и категорични мерки по възстановяването на традиционните за България пазари за превоз в Република Турция, Близкия Изток и страните от бишия руски пазар, вкл. въвеждането на реципрочни такси за чуждите превозвачи, като по този начин пазарът се регулира съгласно принципите на лоялната конкуренция.

Браншът на международните автомобилни превозвачи заявява отговорно, че ако в срок до 15 юни 2014 г. държавните институции не вземат конкретни мерки по посочените проблеми, ще предприемем протестни действия, заявяват още от Съюза на международните превозвачи.

Сподели:

Коментари (0)

Иран осея Ормузкия проток с нова серия мини

Иран осея Ормузкия проток с нова серия мини

„Това е вторият случай, когато Иран минира пролива от началото на войната." Остава неясно дали всички мини от първата блокада са били открити и обезвредени.

Депутатите, избрани в две листи, решават от коя ще влязат в 52-ото Народно събрание

Депутатите, избрани в две листи, решават от коя ще влязат в 52-ото Народно събрание

Много нови лица, но и много стари познайници

Километрична опашка от ТИР-ове блокира ГКПП" Капитан Андреево"

Километрична опашка от ТИР-ове блокира ГКПП" Капитан Андреево"

Последните чакащи камиони тази сутрин са между Любимец и Свиленград