6 Декември, 2025

Природозащитници искат мораториум върху строителството на ВЕЦ-ове

Природозащитници искат мораториум върху строителството на ВЕЦ-ове

Природозащитници искат мораториум върху строителството на ВЕЦ-ове. Бъдещият ВЕЦ ще е на реките Горна Прека, Мальовишка и Черни Искър. Природозащитните организации са категорични, че районът отдавна е трябвало да бъде обявен за защитена зона по Натура 2000 и припомнят, че заради забавянето Европейската комисия започна дело срещу България. 

Разрешението за строителство предвижда изграждане на ВЕЦ само на 160 метра от това питейно водохващане на река Черни Искър.Две от реките се обитават от защитените видове ручеен рак и рибата главоч, която според Червената книга е критично застрашена.Потърсихме фирмата, получила разрешението за строеж на ВЕЦ, но оттам избраха да не коментират инвестиционното си намерение. 

А протестиращите под прозорците на еко министерството бяха поканени на среща.От министерството информираха, че извършват мащабна проверка на ВЕЦ-овете у нас. От общо 217 централи, подлежащи на контрол, проверени са 138, а установените нарушения са 19. Заедно с неправителствения сектор е разработена методика, която да оценява рисковете от изграждане на централи по българските реки.

Сподели:

Коментари (0)

Запалиха светлините на коледната елха в Тетевен

Запалиха светлините на коледната елха в Тетевен

Тържествена програма постави началото на Коледните и Новогодишни празници в града

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

"Предлагат се и "единствените по рода си животворни перли – силноалкална среда, която бори киселината в нашия организъм“, научаваме от продавачите

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“