17 Март, 2026

Ромите в Гърмен непреклонни - искат оставката на кметицата

Ромите в Гърмен непреклонни - искат оставката на кметицата

Жителите на циганския квартал "Кремиковци" в Гърмен организират в петък мирен протест пред общината. На него те ще поискат оставката на кмета Минка Капитанова.

Планирано е шествие от ромската махала, което ще стигне до площада пред общината, където е предвиден митинг. Протестът е провокиран от последната акция по събаряне на незаконните къщи в квартала. Жителите му определят като целенасочена и дискриминационна политика.

Около осемдесет човека, половината от които деца, останаха без дом след разрушаването на 11 къщи в квартала. От общо 135 постройки, 124 бяха обявени от ДНСК за незаконни.

Въпреки, че централната власт изиска от кмета на общината в спешен порядък да осигури места за временно настаняване на уязвимите семейства, до момента решение на проблема няма, пише ПИК. Само две къщи бяха предоставени безвъзмездно от частни лица.

Ромите твърдят, че в общината има много други незаконни строежи, пред които местната власт си затваря очите. Затова освен оставката на кмета Минка Капитанова те ще поискат външна проверка в общината по отношение на незаконното строителство.

Вчера адвокат Даниела Михайлова, която заведе дело срещу България в ЕСПЧ, се срещна с председателя на общинския съвет в Гърмен Мурат Адем. На срещата станало ясно, че местните законодатели са дали правомощия на кмета да започне процедура по изготвяне на подробен устройствен план на ромския квартал, но до момента не е направена нито една стъпка в тази посока.

Сподели:

Коментари (0)

20 доброволци с алпийска техника спасиха бедстващи овце в 300-метрова пропаст

20 доброволци с алпийска техника спасиха бедстващи овце в 300-метрова пропаст

Собственикът потърсил помощ на 112 и на място на два пъти бил изпращан спасителен екип на пожарната. Със задачата се справили доброволци от Спасителния център за диви животни към „Зелени Балкани".

Борисов готви знакови кметове на ГЕРБ за ролята на Цветанов (Видео)

Борисов готви знакови кметове на ГЕРБ за ролята на Цветанов (Видео)

Лидерът на ГЕРБ обмисля нова длъжност за успешните си кметове Димитър Николов и Живко Тодоров

Детекторът на лъжата влиза в МВР: полиграфът става задължителен за шефските постове

Детекторът на лъжата влиза в МВР: полиграфът става задължителен за шефските постове

Изследването с полиграф е предвидено като "допълнителен оценъчен елемент" и няма "елиминаторен характер" в конкурсната процедура