21 Март, 2026

С митинг-заря и слово на президента честваме Априлското възстание

С митинг-заря и слово на президента честваме Априлското възстание

То избухва предсрочно на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г. Въстанието е организирано от Българския революционен централен комитет (БРЦК).

Паметното събитие е част от Източната криза (1875-1878), която води до освобождаването на България от османско робство. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел - политическата, т.е. народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и Русия.

Годишнината от Априлското въстание ще бъде отбелязана от панагюрци на 1,2 и 3 май.

Тази вечер от 20:30 часа на площад "20- ти април" ще се проведе национален митинг - заря. На честванията в Панагюрище ще присъства президентът на България Росен Плевнелиев. Той ще произнесе слово.

Вицепрезидентът Маргарита Попова ще участва днес в тържествата по случай 138 години от Априлското въстание - в Клисура. Тя ще произнесе слово и ще присъства на възстановка на моменти от въстанието с участници от Националното дружество "Традиция". Попова ще посети Историческия музей в града и ще поднесе цветя пред паметника на героя от Априлската епопея Никола Караджов.

Сподели:

Коментари (0)

ЦИК за машинното гласуване: Хартията не се тества, за да не възникнат проблеми

ЦИК за машинното гласуване: Хартията не се тества, за да не възникнат проблеми

По думите на Цветелина Пенева е имало много рационални предложения за решаване на проблеми с вота, но те са отпаднали в хода на обсъждането им в НС

Разбиха още един нелегален дом за стари хора, маскиран като „стаи за гости” край Варна

Разбиха още един нелегален дом за стари хора, маскиран като „стаи за гости” край Варна

Икономическа полиция и социалните служби влязоха в обект в местността „Ален мак”, където без лиценз и контрол са полагани грижи за възрастни хора срещу неясни плащания

От полунощ партиите вече са в предизборна кампания

От полунощ партиите вече са в предизборна кампания

Регистрираните кандидати за вота на 19 април са 4786