24 Март, 2026

Село Баня въстана срещу изграждането на сметище

Село Баня въстана срещу изграждането на сметище

Жителите на село Баня излязоха на пореден протест срещу изграждането на регионално депо за твърди битови отпадъци, съобщи bTV. Битката срещу изграждането на депото жителите на селото водят вече 7 години. Хората се опасяват, че изграждането на съоръжението ще унищожи природата в региона и ще замърси трайно околната среда. Оказва се, че за да се изгради депото, ще бъдат изсечени 60-годишни борови дървета.

„Притеснени са, че никой не намира подходящо място за депото през последните 10 години”, обяснява Марин Янков - един от организаторите. Той припомня, че това е 10-ти или 20-ти пореден протест, а надеждите им са управляващите да ги чуят. В протеста хората разчитат и на евродепутата Ангел Джамбазки. Той увери, че е написал сигнал до европейската комисия (ЕК) за опасения за депото.

Ако не бъдат чути исканията им, недоволните жители се заканват да преминат към гражданско неподчинение, да излязат на палатков лагер пред сградата на общината в Разлог и да блокират важни пътни артерии в региона.

Сподели:

Коментари (0)

Отпускат компенсация от 20€ за гориво, но при конкретни условия

Отпускат компенсация от 20€ за гориво, но при конкретни условия

В информацията на Агенцията за социално подпомагане (АСП) ясно е посочено кои лица подлежат на подпомагане

Експерти показват как работи европейският механизъм за бързо реагиране при дезинформация

Експерти показват как работи европейският механизъм за бързо реагиране при дезинформация

Има три основни тактики за влияние, които вече се наблюдават и в България

Ключови гранични пунктове блокирани заради тежък трафик към Турция

Ключови гранични пунктове блокирани заради тежък трафик към Турция

Километрични опашки от ТИР-ове на КГПП " Лесово" и "Капитан Андреево"