31 Декември, 2025

Синдикалист: България няма ресурс за прилагането на европейски социален стълб

Синдикалист: България няма ресурс за прилагането на европейски социален стълб

Димитър Манолов

Според Манолов това води до продължаващо забогатяване на богатите и задълбочаване на социалното неравенство

"2% от населението задържа 90% от това, което се произвежда в Европа, а разликата между най-ниското и най-високото заплащане е сто хиляди пъти." 
Това каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов по време на международна конференция на тема: "Европейският социален стълб - предизвикателства пред синдикатите за по-ефективна защита на работещите". 

По думите му "нещото, с което се гордееше Европа - европейският социален модел, е разрушен". В тази връзка предложението за прилагане на европейския социален стълб за държавите - част от еврозоната, няма как да се случи у нас, защото няма ресурс за неговото изпълнение. Причината за това е ниското данъчно облагане на бизнеса и плащания 10% плосък данък. Манолов смята, че това води до продължаващо забогатяване на богатите и задълбочаване на социалните неравенства. Затова е важно за Европа да обърне внимание на Източна Европа. 

Общоизвестно е, че Северна Европа е по-развита от Южна, а Западна по-развита от Източна. България е част от Югоизточна Европа, констатира Манолов. Той не скри притеснението си от факта, че това, което става в България може да се пренесе и в Европа - липсата на регулация, ограничаването правата на работника, както и всякакви неолиберални опити да бъдат пренесени на европейско равнище.

Сподели:

Коментари (0)

Коледен базар в Голям извор – традиции и добро настроение

Коледен базар в Голям извор – традиции и добро настроение

Специални гости на празника бяха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и зам.-кметът Тони Стоев

Васил Терзиев: Мястото за детето в детска градина не трябва да е изпитание. Ето какво направихме

Васил Терзиев: Мястото за детето в детска градина не трябва да е изпитание. Ето какво направихме

"Завършихме 11 нови сгради на детски градини, още 19 са в строеж, а за допълнителни 12 вече подготвяме проекти там, където нуждата е най-остра", заяви кметът на София.

„ДПС – Ново начало“ почете  41 години от кървавите събития в Могиляне

„ДПС – Ново начало“ почете 41 години от кървавите събития в Могиляне

От трибуната участниците в поклонението призоваха за толерантност и единство на различните общности, и призиви политическите сили да не се намесват в работата на ДПС-Ново Начало