3 Май, 2026

След скандала: Служебен ректор поема Стопанската академия в Свищов

След скандала: Служебен ректор поема Стопанската академия в Свищов

Служебен ректор поема Стопанската академия в Свищов. Причината е скандалът с допуснатите драстични нарушения при избора на ново ръководство на 28 май. 35-годишната проф. Теодора Димитрова бе избрана за ректор на академията със 108 гласа "за" от 131 присъстващи. Така младата преподавателка по Финанси стана наследничка на досегашния ректор проф.Величко Адамов.

Заради това със заповед на министъра на образованието проф. Тодор Танев начело на свищовския ВУЗ за 6 месеца застава проф. Иван Върбанов, а изборът на проф. Димитрова е обявен за нелегитимен. Всички взети от нея решения през изминалата седмица пък се считат за незаконосъобразни.

"Най-напред ще се срещна с преподавателите, служителите и студентите, за да ги успокоя и да им дам кураж, че приключи времето на кликата, която управляваше досега академията. След това се захващам да подготвя провеждането на честни избори за легитимно ръководство на учебното заведение. Ще работя за успеха и връщането на доброто име на академията", коментира пред журналисти проф. Иван Върбанов.

Още преди два месеца бе сформиран Инициативен комитет, който издигна кандидатурата на доц. Иван Марчевски. Малко преди вота привържениците му депозираха жалби до Административния съд във Велико Търново, до Районната прокуратура в Свищов и до министерството на образованието за допуснати нарушения при подготовката за провеждане на Общо събрание. В Административния съд в старата столица бе образувано дело, което ще се гледа на 9 юни. От просветното министерство пък бе извършена проверка в академията, която потвърди, че има нередности.

Сподели:

Коментари (0)

Обявиха бедствено положение заради свлачището по пътя Смолян - Пампорово

Обявиха бедствено положение заради свлачището по пътя Смолян - Пампорово

Теренът е силно компрометиран, а свличането е обхванало и десетки иглолистни дървета, които са повлечени по склона заедно със земните маси

Пропадна пътят Смолян - Пампорово, затвориха го

Пропадна пътят Смолян - Пампорово, затвориха го

В рамките на няколко часа пропадането се е разширило и е обхванало цялото платно

Изпадналата от парламента БСП поведе шествие на 1-ви май

Изпадналата от парламента БСП поведе шествие на 1-ви май

Инициативата на социалистите премина под мотото „Работим, а сме бедни. Втори живот няма“, начело беше лидерът Крум Зарков