13 Януари, 2026

СМГ с най-висок успех, Втора английска - най-желаната гимназия в София

СМГ с най-висок успех, Втора английска - най-желаната гимназия в София

Втора английска гимназия е най-желаното училище на първо класиране при седмокласниците. Софийската математическа гимназия пък е с най-висок минимален праг. Това съобщи началникът на образователния инспекторат в София - Ваня Кастрева.

По думите й в класацията на Топ 10 на училищата в столицата след СМГ е 91-ва Немска езикова гимназия, чийто минимален бал е 33,572., на следващо 7-мо СОУ с минимален бал - 32,858. Следват: 164 –та Испанската езикова гимназия с минимален бал - 32,036, Първа английска езикова гимназия - 31, 856, Втора английска гимназия - 31, 714, 9-та Френска езикова гимназия с минимален бал 31, 22-ро СОУ - 30,180, 133-то СОУ - 29,750, 35-то СОУ - 29,572.

Общо подадените заявления са 126 000, като един ученик е посочил 217 паралелки в документите си. Най-желаната паралелка, посочена от седмокласниците 1906 пъти, е с чуждоезиков профил с първи език испански и втори –английски, в 164-та Испанска езикова гимназия „Мигел де Сервантес“.

Следва паралелка в подобна комбинация - на 22-ро СОУ „Георги С. Расковски“ профил чуждоезиков с английски и втори език - испански. Тя е поискана 1729 пъти. На трета позиция е Втора английска гимназия с профил чуждоезиков английски водещ и втори немски и Националната търговско-банкова гимназия, която по думите на Ваня Кастрева събира най-много желаещи ученици в своята паралелка „Банково дело с английски език“.

Кандидат-гимназистът с най-висок бал от 35, 876 е класиран на своето първо желание за 91-ва Немска езикова гимназия. На второ място, с бал 35,875, е кандидат, класиран в СМГ в профил природоматематически, с немски език.

След първия етап на класиране ще бъдат 25 паралелки, като се очертават около 600 свободни места в цяла София.

Резултатите от първия етап на класирането за професионални и профилирани училища с прием след 7-ми клас могат да се проверят на сайта www.7klas.mon.bg, съобщиха от образователното министерство.

Ако ученикът кандидатства в региона, в който е полагал изпитите, проверката на класирането се извършва с въвеждане на ЕГН и входящ номер. Ако ученикът кандидатства в регион, в който не е полагал изпити, проверката на класирането се извършва по ЕГН и избор на желания регион. Учениците могат да се запишат в училищата, в които са приети, от 28 до 30 юни.

Ако ученик желае да участва на второ класиране, подава заявление в училището, в което е класиран на първо класиране. Срокът за подаване на заявленията е от 28 до 30 юни т.г. включително. Тези ученици, които в първия етап не са приети никъде, автоматично участват във второто класиране.

Сподели:

Коментари (0)

Проф. Кантарджиев посочи как да разпознаваме грипа и кога ще е пикът

Проф. Кантарджиев посочи как да разпознаваме грипа и кога ще е пикът

Епидемиологът предупреди, че имуностимуланти по време на остра вирусна инфекция не са препоръчителни, антибиотици - само при доказани бактериални инфекции

Хаос в сметките за парно след санкция от Съда на Европейския съюз

Хаос в сметките за парно след санкция от Съда на Европейския съюз

Вместо по формула, сега се изчисляват на база прогнозно потребление от предишния отоплителен сезон

Самолети на САЩ, маскирани като граждански, са удряли по лодки с наркотрафиканти

Самолети на САЩ, маскирани като граждански, са удряли по лодки с наркотрафиканти

Атаката на САЩ беше обявена от президента Доналд Тръмп в публикация в социалните медии на 2 септември 2025 г. В нея се твърди, че целите са били членове на престъпната организация „Трен де Арагуа“, „действаща под контрола на Николас Мадуро".