17 Юни, 2026

"София диша" в неделя идва с млади автори, дебютни романи и нова литература

"София диша" в неделя идва с млади автори, дебютни романи и нова литература

Третата поредна седмица на фестивала "София диша" ще бъде посветена на литературата, а улицата на събитието ще бъде "Ангел Кънчев". В неформалната атмосфера на уличния празник публиката ще избира между книги, срещи, четения, литературни игри, илюстрации и музика на живо.

Един любим детски автор - Виктор Самуилов и художничката Зара Буюклийска, ще са сред участниците на щанда на издателство „Жанет 45“, а поводът е наскоро излязлата книга „Не е честно“. Идеята на срещата с поета е децата и техните близки да споделят в писмен вид: „Какво според вас Не е честно?“ и кое е онова, което най-често ни кара да се сърдим. А някой от най-оригиналните отговори ще спечелят книжки като подарък. Почитателите на нова българска поезия ще могат да се срещнат лично с Емануил Видински и Петър Чухов, а в 19.30 часа ще започне и концертът на Par Avion Band с участието на Видински .

Дали ще се завърне интересът към книгите-игри ще ни отговорят от едноименното сдружение на авторите на тази любима поредица от 90-те. На „Ангел Кънчев“ ще се срещнем със създателите на книгите-игри, а заедно с поканените от сдружението актьори ще изпитаме съчетаването на удоволствието от четенето с това на играта.

Издателство „Еднорог”, което участва за втора поредна година на фестивала, ще ни предложи литературно четене, посветено на романа „Щиглецът” от Дона Тарт, отличен с „Пулицър” за художествена литература през миналата година. Четенето ще започне от 18:30 часа, водено от литературния блогър и журналист Анастасия Карнаух. А за най-запалените си читатели издателството е подготвило и специални томболи с награди.

С разнообразни намаления на книги на голяма част от най-продаваните им издания, както и среща с младите писатели: Соня Тодорова и Велина Минкова ще се представи издателство „Колибри”.

„Нова поезия и проза" е най-новата литературна поредица на издателството на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Идеята за издаване на непознати, млади автори е на директора на издателството Димитър Радичков и на поета и преподавател Ани Илков от края на 2012 година. Досега поредицата е включила 14 дебюта в прозата и поезията и ще продължи да търси и предлага на читателите новите лица в българска литература. Всички книги от „Нова поезия и проза” ще бъдат представени на щанда на издателството. Един от авторите от поредицата - Йордан Радичков ще се срещне с публиката на „София диша”, а разговорите му от тази среща, той е решил да се превърнат в основа за следващото му литературно произведение. На щанда ще присъства и Зорница Гъркова също млад автор от поредицата.

Под мотото „знаем много, но правим твърде малко“ ще премине изложбата, на Посолтвото на Германия в София - „Климат? Промени. Знание! Актуални новини от света на науката за климата.“ Изложбата е кампания на организацията Джърман Уоч (Germanwatch) за адаптацията към климатичните промени тук и сега. Как ще се променя хранителната сигурност в световен мащаб и каква ще отговорността на бизнеса и образованието към климата са само част от темите на изложбата. Към нея ще бъдат организирани и ателие за рисуване на текстилни торби, и образователната игра „Не изхвърляйте храна!” специално насочени към деца и родители.

Сподели:
"Полиция, отбий!": Небрандирани полицейски коли с надписи спират агресивни водачи

"Полиция, отбий!": Небрандирани полицейски коли с надписи спират агресивни водачи

До 1 август в Пловдив ще бъде открита лаборатория за изследване на кръвните проби на шофьорите, резултатите ще излизат в рамките на 2 до 3 дни

Учениците от VII и X клас се явяват на матура по български език и литература

Учениците от VII и X клас се явяват на матура по български език и литература

Изпитът за седмокласниците е с начален час 9 часа и ще се проведе в 1637 училища, а за десетокласниците - в 8 часа в 1030 учебни заведения у нас

Откриха модерен STEM център в ОУ “ Васил Левски” в село Голям извор

Откриха модерен STEM център в ОУ “ Васил Левски” в село Голям извор

Центърът разполага с дигитален микроскоп, 3D принтер и скенер, резач на 3D модели, комплект за виртуална реалност, комплекти за лабораторни упражнения по Биология, Химия и Физика и др.

Коментари (0)