19 Март, 2026

Спряха обществена поръчка заради фалшиви документи

Спряха обществена поръчка заради фалшиви документи

 

Решението на регулатора означава, че от конкурса се отстранява „Обединение Пирин 2014“ на „Зелени Балкани“ на Тома Белев и на „Биоразнообразие“ на Петко Цветков.

Така КЗК връща преписката за продължаване на процедурата от етап разглеждане на документи, отваряне на техническите предложения, ценови оферти и определяне на нов победител.

Комисията е констатирала, че за ключовия експерт Мария Кехайова са представени неверни данни за трудов стаж. Приложените доказателствени референции и служебни бележки се припокриват по време. 

В издадените служебни бележки от „Зелени Балкани“- Ст. Загора и „Дикон груп“ се посочва по-голям стаж, отколкото е действителният. Комисията за оценка към дирекцията на парка е приела и представен договор на Мария Кехайова с „Дружество за защита на птиците“ , в който дори няма посочен срок. 

Мария Кехайова е от кръга на Тома Белев. Тя има 28 договора за реклама, подписани от него, в качеството му на директор на парк Витоша и с други дирекции на паркове, участващи в „Асоциация на парковете в България“, също представлявана от известния природозащитник. 

КЗК констатира, че фирмата жалбоподател „Пролес инженеринг“ е била несправедливо отстранена от конкурса, провеждан от Дирекцията на парк Пирин, с мотива, че няма доказателства за квалификацията и професионалния опит на ключов експерт проф. д-р Екатерина Павлова. 

Комисията към парка не е взела предвид приложената референции от ректора на Лесотехническия университет проф. д-р Веселин Брезин, удостоверяваща обстоятелството, че в продължение на 25 години проф. д-р Павлова, е част от екип по международна програма за ежегодишна оценка и мониторинг на горските екосистеми, включително и на защитени територии. Проф. Павлова има над 35 години опит в областта на оценка на ефективността и мониторинг на защитени територии в България и Европа. 

В обществената поръчка за изработване на план за управление на Пирин участваха : „Обединение Мист Гарнетс“ , „Консултантска къща Европроект“, „Пролес инженеринг” ООД, „Обединение Пирин 2014“. В края на март се разбра, че Комисията за оценка е отстранила от конкурса, още на фаза представени документи, всички участници с изключение на „Обединение Пирин 2014“ , в което съдружници са „Зелени Балкани“ на Тома Белев и българо-швейцарската Фондация „Биоразнообразие“ на Петко Цветков. 

След решението на КЗК, Агенция за държавно-финансова инспекция ( АДФИ) трябва да провери обществената поръчка и да наложи персонална глоба на директора на парк Пирин инж. Валери Мечев, която съотнесена към паричната стойност на конкурса - 1 милион 650 000 лв и може да надхвърли 50 000 лева. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Преизчисляват пенсиите на над 350 000 пенсионери от 1 април

Преизчисляват пенсиите на над 350 000 пенсионери от 1 април

Актуализацията ще засегна работещи пенсионери, като се вземе натрупания допълнителен стаж

Скандал в хижа "Камен дел" - хижар плаши да се самоубие, отказва да се предаде

Скандал в хижа "Камен дел" - хижар плаши да се самоубие, отказва да се предаде

Напрежението в хижата ескалира, завършва със заплахи, изстрели и арест

 Себахтин Исмаил призова членове и симпатизанти да гласуват за “Да, България”

Себахтин Исмаил призова членове и симпатизанти да гласуват за “Да, България”

“Единни заедно можем” и "Да, България” сключиха споразумение за взаимна подкрепа и съвместна работа, което предвижда задълбочаване на диалога на местно, регионално и национално ниво