По информация на учебните администрации за Софийски университет таксите ще нараснат с 8%, а за УНСС - с 33%.
Обяснението на ръководствата на Софийски университет и УНСС за тази мярка е, че трябва да се запълнят липсите в бюджета, които са резултат от намалената държавна субсидия.
Според студентите, увеличението няма да реши проблемите в образователната система, а и обучението няма да стане по-качествено. Затова те не са съгласни с това решение и излизат на протест, за да защитят правата си.
Организаторите на протестите смятат, че тежестта на по-високите такси не трябва да се носи от студентите и техните семейства. Те припомнят, че увеличението на таксите се прави за трети път в рамките на последните няколко години. Студентите се надяват да бъдат подкрепени и от преподавателите. Те се заканват, че протестите няма да спрат докато не се постигнат исканията им за отмяна на увеличенията на семестриалните такси.
Още от Улицата
БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов
Гражданското сдружение твърди, че бившият служебен министър е прикрил данни за договори за над 100 хил. лева и е отказал достъп до обществена информация
„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания
Луксозен туристически комплекс, финансиран от чуждестранни инвеститори, които според критиците използват фамилията Кушнер–Тръмп като прикритие – попадна под вниманието на разследващите органи. Протестите станаха известни под името „Революцията на фламингото“.
Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“
Атанас Костадинов е един от първите зам.-министри в екоминистерството, назначени в правителството на Румен Радев