18 Март, 2026

Свлачище край Елена заплашва да откъсне от света редица села

Свлачище край Елена заплашва да откъсне от света редица села

Свлачище се активизира и в района на община Елена. Основните причини са валежите през последните дни и интензивното снеготопене. Участъкът, който е с ширина 18 м, вече е обезопасен и сигнализиран. Разрушен е банкетът и е увредена част от външната пътна лента.

При инцидента няма пострадали.

Ако земната маса продължи да се свлича, единственият път до селата Лазарци, Мийковци, Високовци и Игнатовци ще пропадне изцяло. Близо 100 човека за застрашени да останат откъснати от света.

"Опасността за откъсване на село Мийковци и околните му населени места е реална, защото това е единственият път, който свързва селото с останалия свят. Пътят е тесен и преовлажнен, което е довело до свлачището. Взехме мерки още в неделя следобед", обясни на живо в новините кметът на община Елена Дилян Млъзев. От думите му стана ясно, че още утре започва работа по обезопасяване на района.

Масовата сеч, която се извършва в района също е причина за свличането на земната маса. Вследствие на това са оголени десетки декари. Движението на товарни автомобили е ограничено, но забраните не се спазват и камионите разбиват пътищата.

На този етап за цялостно укрепване на свлачището са необходими близо 300 хил. лв. Общината ще търси помощ от междуведомствената комисия по бедствия и аварии.

Сподели:

Коментари (0)

20 доброволци с алпийска техника спасиха бедстващи овце в 300-метрова пропаст

20 доброволци с алпийска техника спасиха бедстващи овце в 300-метрова пропаст

Собственикът потърсил помощ на 112 и на място на два пъти бил изпращан спасителен екип на пожарната. Със задачата се справили доброволци от Спасителния център за диви животни към „Зелени Балкани".

Борисов готви знакови кметове на ГЕРБ за ролята на Цветанов (Видео)

Борисов готви знакови кметове на ГЕРБ за ролята на Цветанов (Видео)

Лидерът на ГЕРБ обмисля нова длъжност за успешните си кметове Димитър Николов и Живко Тодоров

Детекторът на лъжата влиза в МВР: полиграфът става задължителен за шефските постове

Детекторът на лъжата влиза в МВР: полиграфът става задължителен за шефските постове

Изследването с полиграф е предвидено като "допълнителен оценъчен елемент" и няма "елиминаторен характер" в конкурсната процедура