Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще заседава днес в 13.00 часа в Министерски съвет. Предвижда се да бъде обсъдена възможността за увеличение на платения отпуск по майчинство с още шест месеца.
Предложението е направено от синдиката на КНСБ и предвижда платеният отпуск да бъде увеличен с още шест месеца, а парите за това да дойдат от работодателя. В момента подобна разпоредба съществува в трудовото законодателство, но отпускът е неплатен. Той може да се ползва до навършване на осем годишна възраст на детето.
България е единствената страна в Европейския съюз, в която майките могат да ползват две години платен отпуск по майчинство. През този период те получават парите си от Националния осигурителен институт. В другите европейски страни се ползва платен отпуск от шест месеца.
Предвижда се социалните партньори да обсъдят и други предложения за промени в трудовото законодателство. В предварителния дневен ред е заложена точка, свързана с промяна на правилата за получаване на медицински експертизи.
Още от Улицата
БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов
Гражданското сдружение твърди, че бившият служебен министър е прикрил данни за договори за над 100 хил. лева и е отказал достъп до обществена информация
„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания
Луксозен туристически комплекс, финансиран от чуждестранни инвеститори, които според критиците използват фамилията Кушнер–Тръмп като прикритие – попадна под вниманието на разследващите органи. Протестите станаха известни под името „Революцията на фламингото“.
Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“
Атанас Костадинов е един от първите зам.-министри в екоминистерството, назначени в правителството на Румен Радев