22 Декември, 2025

Убиецът на Виола – Стефан, имал психотичен епизод, когато постъпил на лечение

Убиецът на Виола – Стефан, имал  психотичен епизод, когато постъпил на лечение

Цветеслава Гълъбова

При постъпването си в психиатричната клиника в Курило Стефан Станев е имал психотичен епизод, отключен от злоупотреба с наркотични вещества. Имал е симптоми, които са промени качествено съзнанието му за онзи период. Това посочи директорката на клиниката д-р Цветеслава Гълъбова по повод миналото лечение на Станев, който уби по изключително жесток начин приятелката си Виола.

Тя уточни, че той е лекуван съвсем адекватно по време на тримесечния си престой, но след излизането му от институцията вече няма контрол над лечението му и злоупотребите са продължили. По думите й той е трябвало да се лекува поне още година и половина в амбулаторни условия и повече никога да не се докосва до наркотици – марихуана също.

Д-р Гълъбова очерта множество проблеми при лечението на наркоманиите у нас. Липсва например концепция как те да бъдат лекувани и контролирани. „Най-лесно е да бъдат набутани в клиники. Когато тези хора направят психическо разстройство от употребата, биват настанявани в клиниките не се пита има ли клиниката програми за лечение на зависимости. Има и друга голяма група други методи за лечение – работа със семейството например”, добави тя.

Според  д-р Гълъбова мястото на психично болните е да бъдат сред нас, както глухите, слепите и т.н. Големият въпрос е защо са така необгрижени след като излязат от болниците, добави специалистът.

Сподели:

Коментари (0)

Използват незабелязано опасно вещество в заведения по метода "спайкване"

Използват незабелязано опасно вещество в заведения по метода "спайкване"

Препоръката на началника на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ е да се наблюдават приятелите, да се следи дали някой минаващ покрай масата не минава и капва нещо, да не се оставят напитките без надзор и да се покриват с капачета и салфетки

Опасен за здравето въздух в София, общината пуска зелен билет

Опасен за здравето въздух в София, общината пуска зелен билет

И тази сутрин София е в жълтия сектор по замърсяване на въздуха, сочи справка на БГНЕС в сайта за качеството на въздуха IQAir

Празнично настроение и коледен дух съпроводиха традиционния Коледен базар в Тетевен 

Празнично настроение и коледен дух съпроводиха традиционния Коледен базар в Тетевен 

Участниците представиха богато разнообразие от ръчно изработени коледни играчки и сувенири, хранителни продукти, дървени и шивашки изделия