Повод за реакцията е изказването на премиера "сега и учителите ще ни налазят за пари"
Центърът за образователни инициативи разпространи отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов с искане за извинение заради обидни негови думи по адрес на българските учители.
Повод за реакцията е изказването на Борисов "сега и учителите ще ни налазят за пари", направено на кръгла маса "За икономика на светло" преди ден. "За миналата година над 1 млрд. са отишли в контрабанда. Представяте ли си колко много пари са това? Сега и учителите ще ни налазят за пари, всеки иска пари", каза Борисов
"Макар да става ясен контекстът на Вашето изказване, настояваме да се извините за използвания от вас глагол, който е присъщ за нашествие на някакви вредители, а не за хора. Българският учител върви гордо, а не лази!", гласи декларацията.
"Не намираме за приемливо министър-председателят да задава в публичното пространство тон на пренебрежение към учителите – хората, които поемат грижата да създадат грамотни хора въпреки ниските заплати, лошите трудови условия и липсата на ефективна и реална подкрепа от страна на държавата", се казва още в позицията.
"Не смятаме за допустимо премиерът на Република България да си позволява да подценява учителската гилдия, която и без друго се намира в най-тежките условия от десетилетия насам", допълват от организацията.
"Не виждаме и логика вие, бидейки ръководител на изпълнителната власт, да се изказвате с подобно отношение към учителите, които са единствените изпълнители на смелите обещания за напълно неизбежни реформи в образователната система. Поради всичко посочено по-горе настояваме публично да се извините на Българския учител и ясно да заявите неговата значимост за просперитета на нацията", се казва още в декларацията.
Още от Улицата
Акция на МВР - обиски и арести в Пловдивския университет
Проверките са насочени към филиала на ПУ "Паисий Хилендарски" в Смолян, при които се изземват документи, свързани с обществени поръчки
Два пъти повече емигранти от очакваното са се върнали у нас по програмата ''Избирам България''
Над 1500 от одобрените кандидати са на възраст между 30 и 40 години, а общо 4142 заявления са били подадени за пребиваване в страната
Издават първите заповеди за събаряне на незаконния град край Варна
Над 300 са проверените удостоверения за търпимост на сгради на територията на Варна. За половината от тях няма данни сградите да са съществували преди 2009 година