5 Декември, 2025

В Алма Матер обмислят да отпаднат такси за специалности, които са от обществен интерес

В Алма Матер обмислят да отпаднат такси за специалности, които са от обществен интерес

Става дума за по-непопулярни специалности, свързани с природните науки

Премахване на таксите в специалностите, които са нужни на обществото и държавата. Това обяви ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков пред Би Ти Ви.

Думите му идват само седмица след като висшето училище обяви, че таксите за обучение по част от специалностите ще бъдат намалени за учебната 2018/2019 година. Това се налага заради все по-малкия интерес към тях.

По думите на Герджиков държавата започва със стимули да насочва студентите към по-непопулярни специалности. Той даде за пример природните науки, които били най-застрашени, и по-специално физиката, където има много малко специалисти.

"Там се понижават таксите и се покачват стипендиите. Завършващите подобна специалност има какво да работят и държавата търси такива специалисти, защото те стават все по-малко", допълни ректорът на Софийския университет.

Герджиков уточни, че висшето училище е взело под внимание всички препоръки на Сметната палата, която отказа да завери финансовия му отчет за 2016 г. Вече имало нов софтуер и всичко вече е съвсем различно. Той покани представители на Сметната палата да направят нов одит на финансовия отчет за въпросната година.
Сподели:

Коментари (0)

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Той се намира на столичния булевард "Александър Стамболийски"