20 Март, 2026

Валентин Старчев се възмути, че искат да местят „1300 години България”

Валентин Старчев се възмути, че искат да местят „1300 години България”

Проф. Валентин Старчев, автор на монумента „1300 години България” се възмути, че произведението му може да бъде преместено от градинката пред Националния дворец на културата в Южния парк в столицата. „Този паметник има голямо значение за България. Той трябва да се реновира и възстанови. Той не е госпожица за харесване, а нещо, за което хората трябва да мислят, да се възпитават” заяви професорът в ефира на БНТ.

Заместник-кметът по културата в Столична община Тодор Чобанов, който също беше гост в студиото, обясни, че още преди две години е била дадена възможност на автора да промени облика на паметника. Въпреки това новата визия не се разливала съществено от старата и предизвикала неодобрението на софиянци и гости на столицата. "Ние не отричаме достойнствата на паметника, но в момента това не е произведението на проф. Старчев, то няма добър естетически вид и не се харесва", обясни зам.-кметът.

Обществените дискусии около бъдеще на спорния паметник започнаха преди години, когато стана ясно, че поддържането му е трудно. Сформира се обществен комитет, който настоява да бъде премахнат и на негово място да бъдат върнати Мемориалните плочи на загиналите български войници в рамките на три войни. Те са били премахнато с цел освобождаване на пространство за монумента през 70-те.

На сесията на Столичния общински съвет в четвъртък се очаква да бъде взето решението за преместването на паметника в Южния парк и на негово място да се възстановят Мемориалните плочи на първи и шести полк, които към настоящия момент не са изложени никъде.

Сподели:

Коментари (0)

Акциите за купен и корпоративен вот продължават - на прицел е Павликене

Акциите за купен и корпоративен вот продължават - на прицел е Павликене

Проверени са 11 адреса в селата Върбовка и Бяла черква. Съставени са девет предупредителни протокола, образувани са четири преписки за кражба на дърва и една преписка за кражба на бензин

Преизчисляват пенсиите на над 350 000 пенсионери от 1 април

Преизчисляват пенсиите на над 350 000 пенсионери от 1 април

Актуализацията ще засегна работещи пенсионери, като се вземе натрупания допълнителен стаж

Скандал в хижа "Камен дел" - хижар плаши да се самоубие, отказва да се предаде

Скандал в хижа "Камен дел" - хижар плаши да се самоубие, отказва да се предаде

Напрежението в хижата ескалира, завършва със заплахи, изстрели и арест