27 Декември, 2025

Висшето у нас поевтинява, университети гърмят без пари

Висшето у нас поевтинява, университети гърмят без пари

Намалението ще бъде различно за отделните университети и специалности, тъй като и таксите им не са еднакви. В направление "Право" например спадът би трябвало да е с около 170 лева за Алма матер и с над 300 - за УНСС. В "Икономика" студентите на УНСС би трябвало да плащат почти наполовина от сегашните си такси - 207 лева вместо 426. В Софийския университет таксата в тази специалност би трябвало да слезе надолу с над 130 лева. Същото важи и за педагогиката. В момента издръжката на тези специалности, отпускана от държавата, е 693 лева. С около 200 трябва да поевтинеят пък химия и физика в Алма матер, пресмята Стандарт.  В момента те са едни от най-скъпите специалности - таксата за година обучение в тях е 750 лева. В медицината обаче намаление няма да има, защото въпреки високите такси в момента тя не е достигнала разрешения от държавата таван. Подобно е и положението в Техническия в столицата - таксите от 650 лева там и сега са под 30% от издръжката, отпускана от хазната, обясни зам.-ректорът проф. Георги Михов. 

В проекта обаче не се посочва дали и как ректорите ще бъдат компенсирани от държавата за намалените такси. Много от тях посочиха, че ако това не стане, бюджетът им ще претърпи срив. От Софийския университет са изчислили, че ако таксите паднат, а издръжката на един студент не се вдигне, това ще доведе до загуби за Алма матер в размер на 3,6 млн. лева. В момента таксите там се движат между 30% и 45% от държавната издръжка. 

Около 7000 свободни места бяха останали в университети в страната след третото класиране миналата учебна година.  За да попълнят бройките, редица висши училища започват кандидат-студентската си кампания по-рано.

Първият изпит за бъдещите висшисти в Университета за национално и световно стопанство бе на 29 януари, Нов Български университет започва кампанията си на 8 февруари, а Софийският университет стартира изпитния маратон в началото на март.

 

Сподели:

Коментари (0)

„ДПС – Ново начало“ почете  41 години от кървавите събития в Могиляне

„ДПС – Ново начало“ почете 41 години от кървавите събития в Могиляне

От трибуната участниците в поклонението призоваха за толерантност и единство на различните общности, и призиви политическите сили да не се намесват в работата на ДПС-Ново Начало

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

Сняг вали в Северна България, 337 снегорина чистят пътищата в страната

АПИ призовава шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Даниил, който отричаше Вселенския патриарх, сега му отива на гости

Българският патриарх и и водената от него делегация пристигна на летище „Ататюрк“