22 Май, 2026

Втори институт у нас тръгва по стъпките на Конфуций

Втори институт у нас тръгва по стъпките на Конфуций

Сред официалните лица, поканени за церемонията, бяха българските посланици в източноазиатската страна и делегация от Университета по геонауки в Ухан.

Институтът “Конфуций” в Търново е вторият разкрит в България и 359-ят в света. Той е образователна организация, която има за цел  да разпространява китайския език  и да обогатява знанията  на хората от различните страни за китайския бит и култура. Създаден е по съвместен проект между Държавната организация за разпространение на китайския език и култура в чужбина  „Ханбан“, Великотърновският университет и Университета по геонауки в Ухан.

Над 150 хиляди долара е инвестирала организацията „Ханбан“  за създаване на института, съобщи ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ. Със средствата са оборудвани библиотека, фонетичен кабинет, семинарна зала и салон за прожекции.  Заявени са и 3000 тома учебна и специализирана научна литература на стойност 45 000 долара, поясни ректорът. 

Близо десет години Великотърновският университет е единственият в страната, предлагащ обучение по специалността -  Приложна лингвистика с втори чужд език – китайски. Затова именно в старата столица Институт “Конфуций” ще донесе съществен принос в образованието и развитието на приятелските отношения между България и Китай.

В съпътстващата събитието програма младежи демонстрираха китайски бойни изкуства, оперни изпълнения и дегустираха  китайски ястия. Студентите имаха и възможността да чуят  четири лекции, посветени на китайската култура, изкуство и развитие.

Сподели:

Коментари (0)

24 000 зрелостници се явяват на втора задължителна матура

24 000 зрелостници се явяват на втора задължителна матура

Най-голям е интересът към английския език, следвани от география и икономика, биология и здравно образование

Възпоменание за Анна Манолава – гласът на „Свободна Европа“ в годините на комунизма

Възпоменание за Анна Манолава – гласът на „Свободна Европа“ в годините на комунизма

Тя информираше от Мюнхен света за нашите протести срещу насилствената смяна на имената на турци и мюсюлмани, за акциите на Независимото дружество за правата на човека, казва Ибрахим Короджу

В Рим пристигна българска делегация по повод 24 май

В Рим пристигна българска делегация по повод 24 май

Председателят на НС Михаела Доцова ще се срещне с председателя на Камарата на депутатите на италианския парламент Лоренцо Фонтана. За 22 май е предвидена аудиенция при папа Лъв XIV във Ватикана.