Жители на Карлово и Кюстендил ще протестират пред Съдебната палата в София срещу искането на Главното мюфтийство за връщане на собствеността върху джамии.
Близо 90 дела за собствеността върху вакъфски имоти в 50 града е завело административното ръководство на мюсюлманското вероизповедание.
В Карлово Главното мюфтийство се бори да си върне собствеността на "Куршум джамия", а в Кюстендил на джамията "Фетих Мехмед", която не работи от десетилетия и е в лошо състояние, с рушащо се минаре, застрашаващо преминаващите в района. По думите на Стойо Карагенски, председател на общинския съвет в Карлово спорните вакъфските имоти са решени в договор между България и Турция между 1912 и 1925 година.
Очакванията и желанията ни са свързани с това, че делата за собственост върху джамии и имоти, представляващи неразделна част от културно-историческото наследство на България, ще бъдат прекратени, коментира Иван Андонов, председател на Общинския съвет в Кюстендил. Според него не може един паметник, който е част от културно-историческото наследство на Кюстендил да бъде ограбвано по такъв начин.
Двамата председатели на общинските съвети в Кюстендил и Карлово очакват се да се съберат достатъчно българи пред Съдебната палата в София, които да защитят българските интереси.
Още от Закон и ред
ЕС ще разполага от неделя с правомощия да прилага знаковия си закон за изкуствения интелект
Новите правила забраняват използването на AI за предиктивна полицейска дейност, системи за разпознаване на емоции на работното място или в училищата, както и AI, който манипулира човешкото поведение
Симона Пейчева: Съдействам на разследването за смъртта на Владимир Янков, не се укривам
"Моля всички медии да се въздържат от разпространяване на неверни твърдения и внушения, които засягат не само моето име, но и близките ми"
Министър Демерджиев: Има заподозрени за убийството на бизнесмена Владимир Янков
По думите му, към момента няма данни шампионката по художествена гимнастика Симона Пейчева да е замесена