7 Април, 2026

​Съдия Белазелков: Нямам доверие на ВСС

​Съдия Белазелков: Нямам доверие на ВСС

Невъзможно е да не подкрепим колегите, които искат оставката на ръководството на СГС, защото започна да се срива авторитетът на най-големият съд в България, в който работят прекрасни съдии. Това обяви по БНТ председателят на Съюза на съдиите Белослав Белазелков.

По думите му същественият проблем в съдебната система е недоверието в работата на председателите на съдилищата и в работата на техните заместници. Именно защото е разклатено това доверие бе въведено случайно разпределение на делата, като компенсаторен механизъм, Това не е лошо, лошото обаче е, че и този механизъм не работи коректно и разпределението на делата се случва неслучайно, посочи магистратът.

Белазелков обясни, че е важно, когато се появява информация за нередности, за каквато алармира френският посланик, ВСС да извърши проверка, да изложи фактите и да вземе решение. Затова е редно след неговото изявление да се започне съответната процедура и делото да се реши по правилния и надлежен начин.

Съдията призна, че няма доверие на Висшия съдебен съвет като цяло, но вярва на 7-8 от членовете в него.

Той не можа да каже кои са добрите неща, които са се случили в съдебната система през 2014, като обясни философски, че нещата се случват, не когато ни се иска, а когато им дойде времето. 

Сподели:

Коментари (0)

Италия разследва петима българи - заради схема за внос на опасни отпадъци у нас

Италия разследва петима българи - заради схема за внос на опасни отпадъци у нас

Ако един тон боклук се преработва по утвърдените еко стандарти за около 2000 евро, то трафикантите свършат мръсната работа за 500 евро

У нас е задържан шейх от кралската фамилия на ОАЕ - издирван от Интерпол

У нас е задържан шейх от кралската фамилия на ОАЕ - издирван от Интерпол

Той е издирван с червена бюлетина от 1 декември миналата година, съобщават от прокуратурата

МВР: Сигналите за нарушения на изборния процес са 1042, а задържаните са 183

МВР: Сигналите за нарушения на изборния процес са 1042, а задържаните са 183

Образуваните наказателни производства към момента са 308 при 58 за същия период през 2024 г.