11 Март, 2025

​Втори съдия си направи отвод по делото “Белведере”

Автор:
​Втори съдия си направи отвод по делото “Белведере”

Пламен Колев от Софийския градски съд днес си е направил отвод от делото за фалита на "Белведере дистрибуция" и "Домейн Менада".

Колев е вторият съдия, който се оттегля от процеса, след като отвод си направи съдия Румяна Ченалова, пише "Сега". 

ВСС започна дисциплинарно производство срещу Чаналова, след като френския посланик публично обяви в тази връзка, че има “гнили ябълки” в българската правосъдна система.

Колев, който пое делото след нея, си е направил отвод, защото са налице предпоставките по чл. 22, ал. 1, т. 6 от Гражданско-процесуалния кодекс, който гласи, че не може да участва като съдия по делото човек, спрямо който съществуват обстоятелства, пораждащи съмнение в неговото безпристрастие", съобщиха по-късно от съда.

Нов съдия по делото ще бъде определен утре, защото за деня разпределението на делата е приключило, добавят от съда, цитирани от БТА.

Припомняме, че адвокат Здравка Угринова, която представлява фирмата, обясни преди Коледа, че отводът е поискан, защото "съдия Ченалова демонстрира предубеденост по предмета на делото". Тя настоява за оттеглянето и на целия градски съд заради позицията му по казуса, публикувана на сайта му.

Според адвокатката тази позиция показва предубеждение на целия съд. Отводът на всеки съдия обаче е индивидуално решение.

Ако всички съдии откажат да гледат делото "Белведере", Софийският апелативен съд (САС) трябва да реши в кой друг окръжен съд да изпрати казуса, посочи още адвокат Угринова.

Сподели:
Павлина Панова: Пречат на  Конституционния съд да приключи делото за законността на изборите

Павлина Панова: Пречат на Конституционния съд да приключи делото за законността на изборите

"Информационно обслужване“ е предало на СГП предоставените му материали по конституционното дело, ведно с техническите носители и устройства без разрешението на КС“, обяви тя

Ето 10-те предложения на партиите за председател, заместници и членове на Комисията по досиетата

Ето 10-те предложения на партиите за председател, заместници и членове на Комисията по досиетата

Очаква се бившият активист и депутат от НДСВ, а по-късно председател на ВАС, омбудсман и конституционен съдия Константин Пенчев да е новият председател

Експерти по правата на човека: Спрете натиска върху гражданските свободи в Словакия!

Експерти по правата на човека: Спрете натиска върху гражданските свободи в Словакия!

„Ние сме дълбоко обезпокоени от действията на правителството, които застрашават независимостта на ключови държавни институции и свободата на словото, и събранията“, се казва в изявлението на независимите експерти