26 Февруари, 2026

Адвокатът на Бенчев: Познава се лично с Димитър Желязков, но не са били в близки отношения

Адвокатът на Бенчев: Познава се лично с Димитър Желязков, но не са били в близки отношения

Иво Найденов

В момента много хора се упражняват на гърба на Бенчо Бенчев, заяви Иво Найденов

„В момента много хора се упражняват на гърба на Бенчо Бенчев, явно е необходим на някого”, коментира в студиото на на бТВ адвокатът му Иво Найденов.

Бенчо Бенчев е с две обвинения от Районната прокуратура в Бургас – за укриване на Димитър Желязков, познат като Митьо Очите и за това, че е държал боеприпаси, без да има разрешително. Определена му е гаранция в размер на 50 хил. лв.

Бизнесменът и общински съветник беше сред арестуваните при акцията по задържането на Митьо Очите в Истанбул. Именно на негово име били резервирани стаите в хотела, в който задържаха Очите.

Според Найденов Желязков помолил Бенчев да пътува с него до Турция. Общинският съветник се съгласил, като по това време Желязков не е бил издирван от властите.

„Познават се лично, но не са били в близки отношения”, коментира Найденов.

Бенчев е акционер в охранителната фирма „Аркус”, в която Митьо Очите е имал договор за консултант. „Служителите в „Аркус” сигурно са повече от 200 или 300 души, това не означава, че Бенчев има общ бизнес с тях”, категоричен е Найденов.

Според прокуратурата в дома на Бенчев е открит тефтер с „черно счетоводство”, където били записани сумите, които трябва да бъдат дадени на Митьо Очите. „Няма такова нещо – не са ни предоставили такива книжки”, каза Найденов.

„Ако Бенчо Бенчев не беше там в този хотел, а беше Иван Петров, който никой не познава, вниманието нямаше да е такова”, смята адвокатът.

„Явно е необходим на някого. Даже някои политици заявиха в студиата, че не се познават с него, което е тъжно”, каза Найденов.

Според него прокуратурата се използва за тези атаки срещу Бенчев и единственият достоен акт е това разследване да бъде прекратено.
Сподели:

Коментари (0)

Европрокуратура уличи Теодора Георгиева в тежко нарушение

Европрокуратура уличи Теодора Георгиева в тежко нарушение

Колегията на EPPO установи сериозни пропуски в работата на българския европрокурор, като окончателното решение за нейното освобождаване може да вземе Съдът на Европейския съюз

Министър Янкулов: Стената на мълчанието в прокуратурата се пропуква

Министър Янкулов: Стената на мълчанието в прокуратурата се пропуква

Прокуратурата ще се промени, защото за първи път необходимостта от промяна се осъзнава от самите прокурори, те разбират, че така повече не може

Андрей Янкулов свиква ВСС да избере временен и.ф. главен прокурор

Андрей Янкулов свиква ВСС да избере временен и.ф. главен прокурор

Във вече близо тригодишния си нелегитимен „фактически мандат“ Борислав Сарафов не е извършил нито едно действие, изграждащо обществено и професионално доверие относно управленските си качества, изтъква правосъдният министър